Çocuğu Sakinleştirmenin Yolu

  • 30 Nisan 2016
  • 100 kez görüntülendi.
Çocuğu Sakinleştirmenin Yolu

Kızan, bağıran, sinirlenen ve agresif tavırlar sergileyen çocuk karşısında ebeveyn, gayet “soğukkanlı” hareket etmelidir.

Çocuktan yansıyan söz konusu tavırlara benzer şekilde karşılık vermek, durumu gittikçe içinden çıkılmaz hale sokar. Çocuktaki o istenmeyen haller onda pekişir. Onları sökmek içinse oldukça çetin bir gayret gerekir.

İyisi mi siz buna benzer durum karşısında şöyle hareket edin:
1- Çocuğunuzu o tavırlarından dolayı uyarmayın, tehdit etmeyin, azarlamayın ve korkutmayın. Ona bağırmayın.

Sadece, o eylemlere vurgu yapmalısınız. O tür davranışların iyi davranışlar olmadığını söylemelisiniz. Çocuğun, öyle yapmakla kötü çocuk olacağına atıf yapmamalısınız. Çocuğun o istenmeyen davranışlarına kilitlenmeden yaşamınızı sürdürmeye çalışmalısınız.

2- Çocuktaki benzer davranışların 4 önemli kaynağının olduğunu bilmelisiniz. Şöyle ki:

a- Çocuk, ebeveynine “zihinsel” açıdan ulaşamıyordur. Yani onlarla konuşamıyor, derdini onlara tam anlatamıyordur. Bir şeyler anlatmak istediğinde ya sözü kesiliyordur ve sonuna kadar dinlenmiyordur, ya da anlattıkları önemsenmiyordur.

b- Annesi-babası, ona verdikleri sözlerinde durmuyordur. Örneğin, daha önce onu parka götüreceklerini söyledikleri halde, eve misafir gelmesi yüzünden bundan vazgeçmişlerdir. Oysa ebeveynden biri çocuğu kısa bir zaman dilimi için de olsa söz verdikleri saatte parka götürmelidir. Sonra da çocuğa, evde misafirleri olduğu için parkta daha fazla kalmalarının doğru bir davranış olmadığı ona uygun bir lisanla anlatılmalıdır.

c- Çocuk, annesinden-babasından “yeterli” sevgi alamıyordur. Ebeveynin çocuk yanındaki ağırlıklı ilgileri ev işleri, güncel sorunları olabiliyordur.

d- Anne-baba, çocuklarına “duygusal” açıdan yaklaşamıyordur. Yani onun duygularına birebir yankı veremiyordur. Yahut bunun yolunu bilmiyordur.

Mesela çocuk sınavdan zayıf not aldığında üzülürken, ebeveyni ona:
“Boş ver… Bir dahakine daha yüksek not alırsın… Üzülmeye değmez…” diyordur.

Ya da çocuk sıra arkadaşı ile bozuştuğu için üzgün ve düşüncelidir. Onu güya teskin etmek isteyen annesi-babası ise ona:
“Takma kafana… Bir ara barışırsınız. Ne var şimdi bunda…” şeklinde yankı vermektedir.
Bu tür anne-baba geri dönüşümlerinin hepsi, çocuğun duyguları ile dalga geçmek sayılır.

İşte anneler, babalar;
Çocuklarında gördükleri istenmeyen ve hoş olmayan tavır ve davranışlar karşısında ona hemen ayniyle karşılık vermemelidir. Onu hatalı tutumlarla motive etmeye çalışmamalıdır. Oldukça soğukkanlı hareket ederek ondaki rahatsız edici davranışların kaynağını araştırmalıdır.

Şayet çocuktaki yanlış tavırlar duygusal yoksunluktan kaynaklanıyorsa:
Üzülen çocuğun karşısında üzülerek,
Ağlayan çocuğun karşısında göz yaşı dökerek,
Sevinen çocuğun karşısında sevinç hareketleri sergileyerek, duygusal açıdan çocuğun dünyasına girmek, en iyi çözümdür.

Psk. Dr. Yaşar Kuru

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ