Din Eğitiminde Eşref Dönem

• Hani;
– Biz yetişkinlerin “Eşref saati” vardır ya… Eğitim dönemi içindeki çocuğun da ayni şekilde “Eşref dönemi” vardır.
– Çocuğunuzun hangi konuda eğitim almasını istiyorsanız bilmelisiniz ki, çocuğun içinde o dönemin adeta kodlandığı bir aralık vardır. İlgili dönem ne öne alınmalı, ne de ötelenmelidir.
– Örneğin:
– İki yaşındaki bir çocuk, “kreş ve anaokulu tecrübesi” için henüz hazır değildir… Dört yaşındaki bir çocuk , “ilkokul” eğitimine başlamaya ruhen de bedenen de uygun değildir.
• Ayni şekilde;
– Çocuğun, “Din eğitimi” almaya başlaması konusunda onun çabalarının olumlu yankı vermesini sağlayacak olan bir gelişim dönemi vardır. Söz konusu aralık, bazı pedagojik ilkeler gözetilmek koşulu ile 2-6 yaş aralığıdır.
– Bir çok anne baba, çocuklarının öncelikle Kur’an eğitimi alması hususunda oldukça heyecanlı ve aceleci davranabilmektedir.
– Oysa;
– Koskoca bir ömür boyu çocuğun inancına, ahlakına, ibadetlerine, kültürüne “tesir” edecek potansiyel bir gücü içinde barındıran Kur’anın eğitimi, aceleye getirilmeden çocuğa zamanında ve dosdoğru bir şekilde sunulmalıdır.
• Diğer taraftan;
– Hem Kur’an eğitiminde, hem de dini, ahlaki ilkelerin eğitiminde, çocuğun fıtratındaki gelişim hızı dikkate alınmalıdır. Ki çocuk, vaktinden önce ve vaktinden sonra alacağı dini eğitimde, “alıcı sensörleri” hızını azaltmamış olsun.
– Çocuğa karakter, yani Kur’an harfleri öğretimine başlama yaşı; onun ilkokula başlama yaşı olan 6 veya 7 olması dikkate alınmalıdır.
– Bunun dışında;
– Çocuğun “Ezber algısı” nın çok yüksek olduğu, yani “Emici zihin” döneminin zirvede olduğu yaş 2 ila 6 yaş aralığıdır. Bu dönemde ona ezberden, Kur’an eğitimi adına bazı kısa ayetler, sureler, dualar öğretilmesi oldukça idealdir.
– Bu demektir ki;
– Çocuğun ilk din eğitimi, “ezberle” başlar.
– İşitsel anlamdaki bu eğitim için televizyon, bilgisayar, tablet gibi “görüntülü” yöntem asla kullanılmamalıdır. Çünkü çocuğun ezber öğrenme ile arasına üçüncü bir “bölen” girmiş olur. Görüntü adındaki bu unsur, ezber öğrenmenin sırlı dünyasını olumsuz etkiler.
– Ezber öğrenme amacı için, çocuğun çevresindeki yetişkinlerin canlı okumaları veya radyo ya da teyp gibi aracılar kullanılmalıdır. Bilgisayar, tablet gibi görüntüsüz yayın da ayni geçer niteliktedir.
• Çocuğun zihinsel kayıt kabiliyetinin çok güçlü olduğu bu dönemde, bu büyülü atmosferi bozan ve çocuğun “amaca odaklanmasını” engelleyen bir başka önemli yanlış uygulama da şudur:
– Çocuğa öğrenmeyi, bir “görev” formatında sunmak.
– Zira her sorumluluk ve zorunluluk, çocuğu kaygılandırır.
– Hele de bu, eğitimin bir “yarış, not, başarı, ödül, belge, derece…” gibi kukla hedeflerle verilmesi, çocuğun öğrenimini sekteye uğratır.
– Çünkü, özellikle bu dönemdeki çocuğun en güçlü tarafı, hiçbir etki altında kalmadan “doğaçlama” öğrenebilme becerisidir. Bu konuda ona gösterilecek her hedef, onu öğrenme konusunda sakarlaştırır.

Psk. Dr. Yaşar KURU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.