Bebeklerde Kolik Ve Gaz Sancısı

  • 18 Aralık 2014
  • 563 kez görüntülendi.
Bebeklerde Kolik Ve Gaz Sancısı

Bebeklerde 3-4 haftalıktan itibaren başlayan nedensiz ve 3 saat gibi uzun sürebilen ağlama nöbetlerine kolik denilmektedir. Bu durumun birçok sebebi olduğunu söylemek mümkündür fakat en fazla dikkat çekeni annenin kaygılı ve huzursuz ruh hali aynı zamanda da gaz sancılarıdır. Bu sebepleri inceleyerek annelerin bu sancılı süreçte neler yapmaları gerektiğini inceleyelim.

Bebeklerde kolik sürecine sebep olan ilk öğe olan annenin kaygılı ya da huzursuz tutumları. Bebeğin dünyaya gelmesinden itibaren özellikle emzirme ve sürekli anne kokusunu almasıyla beraber anne ile bebek arasında önemli bir bağ oluşur. Hatta belirli bir döneme kadar bebek sadece annesinin varlığını farkındadır. Bu dönemde annenin belirli sebeplerle içine düştüğü kaygı ve huzursuzluk hali bebeğe de yansımaktadır. Ve bebek günün belirli saatlerinde uzun süreçler ağlamaktadır. Annelerin bu duruma düşmesinde etkili olana bebeğe bakamayacağı ya da doğru bakamadığı düşüncesi, ailenin diğer fertleri ya da çevresiyle yaşadığı olumsuzluklar gibi sebepler annenin bu durumuna sebebiyet verebilir. Bu dönemde annenin sakin ve huzurlu hissetmesi gerekmektedir ki bebeği de bundan etkilenmesin.

Bir diğer sebep ise gaz sancılar. Aslına bakılırsa yeni doğan bebeklerin büyük bir kısmında rastlanan bir sorundur. Ve bu sorunu yaşayan bebek sık ve uzun süreçlerle ağlamaktadır. Gaz sancısına annenin yanlış beslenmesi, yanlış mama kullanımı ve doğru emzirmeme ya da beslenmeme gibi durumlar sebep olmaktadır. Anne sütü verilen bebeklerde annenin kendi beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Gaz yapan baklagillerden, karışık ve fazla çeşidin olduğu öğünlerden ve özelliklede kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Emzirme sürecinde ise 15 ile 20 dakikayı geçmeyecek süreçlerde olması, bebeğin memedeki sütün bitiminden sonra midesinin hava dolmasını engellemek açısından önemliyken aynı zamanda da doğru emzirme biçimleri ile emzirilmelidir. Örneğin, bebeğin anne sütünün yanında midesinin hava dolmaması için meme başının tamamen bebeğin ağzında olması sağlanmalıdır. Anne sütüyle değil de mama ile beslenen bebeklerde gaz sancısının oluşmasının sebebi ise mamanın bebeğin bünyesine uygun olmamasıyla ilgilidir. Bu durumda kullanılan mamanın mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Tıpkı emzirme de olduğu gibi de 15 ile 20 dakikayı geçmeyecek ve bebeğin boş biberon emmesini engelleyerek gaz sancısı oluşumu engellenebilir.

Gaz sancısı oluşan bebekler için çözüm niteliğindeki davranışlardan bahsedelim. Bebek kucağa kafası omzunuza gelecek bir biçimde yatırılarak sırtına hafif masaj uygulanmalıdır. Bu masaj işlemi yatar pozisyondeyken de karnına uygulanmalıdır. Karnı ve ayakları mutlaka sıcak tutulmalı. Ilık duşlar ve gaz giderici ilaç ya da bebek çayları ile de desteklenmelidir.

3 ile dört haftalıkken bebeklerde görülen kolik hastalık değil yukarıda anlattığımız etkenlerle oluşan geçici bir dönemdir. Genellikle 3 aylıkken sona erdiği gözlemlenir fakat bazı çocuklarda 6. aya kadar devam ettiği de görülmektedir. Ebeveynlerin bu dönemde sabırlı ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ