Sıcak Havalarda Bebek Bakımı

  • 22 Nisan 2015
  • 313 kez görüntülendi.
Sıcak Havalarda Bebek Bakımı

Özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklarda bebeklerin bakımına daha fazla dikkat etmemiz gerekmektedir. Henüz çok küçük olan minik bebeğinizin bu sıcak havalarda en az hasar ile atlatması gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğuna göre sıcağın da fazlası minik bebelerimiz için de zararlı bir hale gelebilmektedir.

Derdini ne yazık ki anlatamayan bebeğinize her zaman için önceliğiniz bol bol su tüketmesini sağlamaktır. Su kaybının bebeğinize yaratacağı hasarlar çok kötü sonuçlar yaratabilir. Bebeğinizin susuz kaldığını anlayabilirsiniz. Nasıl mı? Bebeğiniz devamlı uyukluyor ise, ağlıyor ve huzursuz ise, cildi sıcak ve kuruysa, bezini daha az ıslatıyorsa, ishali ve kusması varsa bebeğiniz susuz kalmış olabilir.

Eğer bir mecburiyet yoksa sıcak havalarda bebeğinizle birlikte dışarıya çıkmayın. Dışarıya çıkacağınız zamanları iyi ayarlayın ve havanın daha serin olduğu zamanlarda dışarı çıkın. Bebeğinizin cildini güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş koruyucu krem sürün. Gölgeden gitmeyi tercih edin ve yanınıza bol bol sıvı alarak bebeğinizin sıvı ihtiyacını devamlı karşılayın.

Bebeğinizi normalde de, sıcak havalarda da kesinlikle araç içerisinde yalnız bırakmayın. Araç içerisindeki ısı dışarıya oranla çok daha fazla olduğu için çok tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu riski göze almaya kesinlikle hiçbir şey değmez.

Bebeğinizi direk güneş ışığına maruz kalmasına izin vermeyin. Bunun sonucunda bebeğinizi güneş çarpabilir. Güneş çarpmasının gözle görülür belirtileri ise yüksek ateş ve halsizliktir. Bebeğinize güneş çarpar ise sıvı ihtiyacı kat kat artar ve bol bol sıvı tüketmesi gerekir.

Özellikle 1 yaş altındaki bebekler çok daha fazla terlerler. Terlediği için üşüyeceği duygusuna kapılıp kalın şapkalardan kesinlikle kaçınmalı ve yalnızca rüzgâra engel olabilecek pamuklu şapkalar tercih etmelisiniz. Bebeğinize terleten sentetik kumaşlara sahip kıyafetler giydirmemelisiniz. Pamuklu ve ter emici özelliğe sahip olan penye kıyafetleri giydirmelisiniz. Bebeğinizin giysileri kadar oto koltuğu ve bebek arabasının da kumaşları çok önemlidir. Oto koltuğu ve bebek arabalarının kumaşları da terletebilecek bir yapıya sahip olduğu için koltuk üzerine bebeğinizin daha az terlemesini sağlayacak bir örtü örtülmelidir.

Yaz aylarının sıcak havasında bebeğinize bol bol meyve ve sebze yedirmelisiniz. Bebeğiniz düzenli bir şekilde meyve ve sebze yerler ise vitamin şurubu gibi şuruplar içmelerine gerek kalmaz. D vitaminin de güneşten yeteri kadar alacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ