Düşük Nedir? Nedenleri Nelerdir?

  • 12 Şubat 2015
  • 629 kez görüntülendi.
Düşük Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Düşük Nedir?

Tıbbi literatürde abortus olarak geçerek hamileliğin ilk yarısında yani yirminci hamilelik haftasından önce ya da bebek 500 gr ağırlığına ulaşmadan önce hamileliğin çeşitli nedenler ile sonlanmasına düşük denilir.

Hamileliğin yirminci haftasından otuz yedinci haftasına kadar gerçekleşen doğum eylemlerine düşük değil, erken doğum eylemi denilir.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte düşük nedenleri bebeğe, anneye, babaya ait olabilmektedir. En çok hamileliğin ilk üç ayında rastlanan düşüklerde bebekte genetik anormallik olması ihtimali çok yüksektir. Bu genetik sorunlar nedeni ile düşük olan hamileliklerde doğum olsa dahi sağlıklı olmayan, kalp hastalığı ve zekâ geriliği gibi ciddi problemler seyreden hamileliklerin büyük kısmı ilk yirmi hafta içerisinde kendiliğinden sonlanmaktadır.

Düşük nedenleri içerisinde özellikle ilk üç ayda aşırı radyasyon, bebeğin gelişiminde çok önemli olan plasenta anormallikleri, toksik etkili bazı kimyasal maddeler, ilaçlar, kan uyuşmazlığı, bazı enfeksiyonlar da düşük nedenleridir.

Anneye ait olan enfeksiyonlar, toxoplasmosis, rahim ağzı sorunları, kızamıkçık virüsü düşük nedenleri arasındadır.

Sistemik olan hastalıklar özellikle de annede böbrek hastalıkları, rahim ağzında yetmezlik, rahimde yapısal bozukluklar ve miyomlar, psikolojik stres gibi birçok faktör hamilelikte düşük sebepleri arasında yer almaktadır.

Babaya ait nedenlerde ise spermde olan bozuklular ve sperm anomalileri etken olabilir.

Düşüğün Kadın Sağlığına Etkisi

Kendi kendisine düşük yapan ve de ilk gebelik haftalarında olan kadında düşük sonucu hemen hemen hiç bir büyük sorun görülmez. Belki biraz ağrı ve bir miktar kanama oluşur. Eğer gebelik haftası büyük ise içeride parça kalabileceğinden dolayı enfeksiyon oluşabilir. Sorunlu bir düşük ise fazla kanama olacağından dolayı kansızlık oluşturabilir.

Uzman olmayan bir kişi tarafından yapılan kürtajlarda ise rahim delinmesi oluşabilmektedir. Fakat düşüğe bağlı ölüm tehlikesi milyonda bir gibi küçük bir risktir.

Düşük ile diğer sağlık sorunlarıyla ilgili özel durumlar olabileceği göz önünde bulundurularak gebelik başlar başlamaz uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Her türlü test ile incelemeleri yaptırarak gebelik sürecini doktor kontrolünde güven ile geçirmek en doğrusu olacaktır.

Düşük Sonrasında Kürtaj Yapılması Şart Mıdır?

Düşük sırasında gebelik kesesi tamamı ile dışarı atılmış ise kürtaj gerekmeyebilir. Fakat bunun için kesinlikle ultrason ile jinekolojik muayene gerekmektedir. Aksi hâlde içeride parça kalarak uzun süre kanama ve enfeksiyon meydana gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ