Gebelikte İlaç Kullanımı

  • 12 Mayıs 2015
  • 195 kez görüntülendi.
Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde doktor kontrolünde ilaç kullanılmaktadır. Ancak doktoruna danışmadan kendi kafasına göre ilaç kullananlarda risk oldukça büyüktür. Gebelikte doktorunuz tavsiye etmediği müddetçe hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Aksi durumda anne karnındaki bebeğin gelişimi etkilenmiş olur ve bebekte anomali riski yükselir.

Gebelikte ilaç kullanımı hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarına aşağıda yer verdik. Hamilelikte ilaç kullanmanın zararları nelerdir, sorusunun da kısa ve öz yanıtına yer verdik.

Gebelikte ilaç kullanımı doğumsal anomalilere ve erken doğuma sebebiyet verir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı, tavsiye ettiği dozda ve sürede kullanmaya özen göstermelisiniz. Gebelikte kullanılan birçok ilaç bebeğe geçer. Eğer sakıncalı bir ilaç kullanmışsanız ve bebeği geçmiş ise, ciddi sorunlar kendini gösterir. Gebelikte kullanılan ilaçlardan bebeğin ilk 3 ayı etkilenme riski çok yüksektir. Çünkü bebeğin uzuvları ilk 3 ayda geliştiği için, ilaçların etki etmesi durumda gelişim durabilir. Gebelikte kullanılan ilaçların dozu, gebelik sürecine göre değişir. Gebelikte bazı antibiyotiklerin kullanımı sakıncalıdır, ancak doktorunuz tavsiye ettiyse kullanmanız bir sakınca olmadığı içindir. Gebelikte bitkisel ilaçlar ise, doktor denetiminde kullanılmalıdır. Örneğin kabızlık ilaçları gibi. Gebelikte bazı aşılar uygulanabilir. Ancak canlı aşı dediğimiz canlı virüsün vücuda verilerek bağışıklık yaratıldığı aşılarda virüs bebeğe de geçerek onda da hastalıklara sebep olabildiği için kullanılmaz.

Sagliksiteniz.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ