Çocuğunuzun Hayal Gücünü Müzikle Besleyin

  • 01 Ağustos 2016
  • 92 kez görüntülendi.
Çocuğunuzun Hayal Gücünü Müzikle Besleyin

Çocukları sanatsal aktivitelere yönlendirmek, hayal gücünü geliştirme konusunda hayli etkilidir. Ufak yaşlardan itibaren çocuğunuzu müzikle tanıştırmak ise onu sanatla buluşturmanın en etkili ve kolay yollarından biridir. Tabii ki doğrudan bir piyano alıp çocuğunuzun buradan başlamasını sağlamaya çalışmanızdan bahsetmiyoruz. Zamanı gelince o da olabilir, ancak başlangıç için daha ufak adımlarla ilerlemekte fayda var.

Cocugunuzun-Hayal-Gucunu-Muzikle-Besleyin

Hayata Müzik Katın

Yeni doğan bebeğiniz ya da ilkokula başlamak üzere olan çocuğunuz… Kaç yaşında olduğu ya da müzikten anlayıp anlamadığı fark etmeksizin ona müzik dinletebilir, bir şekilde müzikle iç içe olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni doğan hatta anne karnındaki bebeklere klasik müzik dinletip sakinleşmelerini sağlayabilirsiniz. Çocuklar biraz büyüdükten sonra sesli ve müzikli oyuncaklar alabilir, hatta evdeki tencereler ve kaşıklarla ritim duygularının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Deşarj Yöntemi Olarak Müzik

Çocukların, çok sevdikleri şarkıları bağıra bağıra söyleyip bir yandan da dans etmeleri, stres anları için harika bir rahatlama ve deşarj yöntemi. Ayrıca müzik açıp çocuğunuzla beraber dans etmek hem size çok iyi gelecek hem de çocuğunuzun keyfini yerine getirecek aktivitelerden biri.

Müzikal Enstrümanlarla Tanıştırın

Müzik dinlemek, şarkı söylemek ve beraberinde dans etmek kadar keyifli diğer yöntem ise bir enstrüman çalmayı öğretmek. Özellikle okul öncesi yaşlarda başlanan müzik eğitimi, hayal gücünün gelişmesine, yaşamın algılanmasına, zihinsel süreçlerin yönetim ve ifadesine katkıda bulunuyor. Ayrıca bir enstrüman çalabilen çocukların özgüvenlerinin ve kendilerini ifade etme becerilerinin daha yüksek olduğu da biliniyor.

Müziğin Psikomotor Becerilere Etkisi

“Müzik ruhun gıdasıdır.” ifadesini boşa çıkarmayan faaliyetler sadece ruha değil, beyne de iyi geliyor. Müzik aletleri çalan çocukların kas gelişimleri desteklenirken hız ve güç kontrolü gibi vücut koordinasyonları da olumlu anlamda etkileniyor. Ayrıca müziğe dansla tepki veren ve müziğe eşlik eden çocuklarda bilişsel ve psikomotor becerilerin de gelişimi hızlanıyor.

Dil ve Matematik Becerileri de Gelişiyor!

Yapılan araştırmalar, müzikal bir enstrüman çalan, nota bilen ya da bir şekilde müzikle ilgilenen çocukların matematik ve yabancı dil öğrenme konusunda da oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. Ayrıca müzik eğitimi, konuşma ve yazmada zorlanan çocuklar için de önerilmekte.

Kaynak : 

http://muzikmp3indir.com/sanatci-593-cocuk-sarkilari-mp3-indir

Okul Öncesi Eğitici Şarkılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ