ÇOCUKLA “PAZARLIK” YAPMA DÖNEMİ̇

  • 22 Kasım 2016
  • 133 kez görüntülendi.
ÇOCUKLA “PAZARLIK” YAPMA DÖNEMİ̇

Anne baba olarak sizler;
Kendi şahsi ruhsal fiziksel ihtiyaçlarınızı, çocuklarınızın ihtiyaçları yüzünden karşılamazsanız; en kısa zamanda çocuklarınızın hiçbir ihtiyacını karşılayamayacak duruma düşersiniz.

Şuna dikkat etmenizde fayda vardır:
5 yaşından itibaren olan çocuklarınızın ihtiyaçlarıyla kendi ihtiyaçlarınızın tam da “çakıştığı” zamanlar, onlarla konsensüs sağlamalısınız.

Karşılıklı iş birliği yaparak onların duygusal olmayan ve “acil” anlamı taşımayan maddi ihtiyaçlarını “kısa” bir süre adım adım ertelemeye başlamalısınız.

Bu noktada;
Onların ihtiyaçları için onları anlayışla karşıladığınızı onlara göstermelisiniz. Çocuklarınızdan, “zamanını” da tayin ederek belirli bir süre talep etmelisiniz.

Ebeveynin açık hataları olmadığı sürece “her” çocuk buna hazırdır. Bu şekilde, en önemli bir kazanım elde etmelerine sebep olmaya başlamış olursunuz. O da şudur: “Haz öteleme”ye alıştırma. Bir yandan da kendi tahammül gücünüzü artırmak adına şahsi ihtiyaçlarınızı da karşılamış olacaksınız.

Örnekler:
– Anne, ne olursun kuzenlerime gidelim.
– Tamam gideriz. Ama bana biraz uyumam için 1 saat süre verir misin…
– Baba ne olursun biraz bakkala gidelim.
– Peki. Bak ben işten yeni geldim. Yemeğimi yemem için senden yarım saat izin istesem…
– Ben Yen’i okul çantası istiyorum.
– Çantan sağlam henüz. Eskiyince alırız.

Çocuk elbette ki ertelenen aciliyet taşımayan istekleri için “ısrarcı” olacaktır. Birkaç kez isteğini tekrarlayacaktır. Bunu da şunun için yapar çocuklar:
“Acaba bu tür isteğim kesin olarak yapılmayacak türden mi, yoksa biraz zorlarsam yapılacak türden mi…”…
İşte çocuk bunu kafasına yerleştirmek ve adını koymak için tepinir, direnir. Vazgeçerek çocuğunuzun hafıza kaydını karıştırmamalısınız.

Psk. Dr. Yaşar Kuru

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ