Annelik | Hamilelik | AnneBaba | Montessori | Yuka Kids | Zekare | Eğitim Setleri

Ergenlik Dönemi Ve Çocuklarda Cinsellik

Çocuklar 3 yaşından itibaren cinsiyet ayrımını anlamaya başlarlar. Bu yüzden 3 yaşından sonra çocuğunuza cinsiyetine  göre davranmaya dikkat edin. Kızlarınızın küpe,bilezik vb. takmasını yasaklamayın. Oğullarınıza erkek gibi davranın. Özellikle 3 yaşından sonra çocuğunuzla aynı odada veya aynı yatakta uyumamaya dikkat edin. Yaşları biraz daha ilerleyen çocuğunuz ‘erkeklerin neden etek giymediğini’ ya da ‘annelerinin neden sakallarının olmadığını’ merak edeceklerdir. Bunu uygun bir dille onlara anlatın. Çocuğunuza eşinize seslendiğiniz gibi ‘aşkım, sevgilim’ seslenmeyin. Çocuğunuzun ‘ben bir erkeğim’ ya da ‘ben bir kızım’ düşüncesini benimsemelerine yardımcı olun.Ergenlik dönemine yaklaşan çocuklarınıza ergenlik dönemi hakkında bilgi verin.

Ergenlik kızlarda 11-12 yaşlarında, erkeklerde ise 12-13 yaşlarında başlar ve 20 yaşına kadar devam eder. Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin ortaya çıkması anormal bir durumdur ve tedavi gerektirir. Kızlarda göğüs gelişimi ve bazı bölgelerde tüylenme, erkeklerde genital bölge gelişmesi ve tüylenmeyle ergenlik başlar. Bu dönemde gençlerin psikolojileri de hassas bir durumdadır ve iyiyi-kötüyü pek ayırt edemezler. Kendilerine örnek aldıkları insan ‘iyi örnek’ de olabilir ‘kötü örnek’ de. Bu yüzden ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor.

Ergenliğe giren kızınız vücudundaki değişmeler yüzünden kendini rahatsız hissedebilir. Bunun da etkisiyle size ters cevaplar verebilir ve aranızdaki saygı duvarını kaldırabilir. Bunun için çocuğunuza kızmamalı, onunla konuşarak samimiyetinizi artırmalısınız. Ergenlik dönemindeki kızınızın istediği şeyleri (kaş aldırmak, makyaj yapmak vs.) yasaklamak yerine sizin kontrolünüzde denemesine izin vermelisiniz. Böylece ona olan ilgisini kaybedebilir. Fakat yasaklarsanız bu, merakı olan konulara ilgisini daha da artıracaktır.

Ergenliğe giren oğlunuz ise ‘artık büyüdüm’ düşüncelerine kapılıp siz de dahil olmak üzere etrafındakilere büyüklük taslayabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak bunun ilerlemesine ve oğlunuzla aranızdaki ilişkinin bozulmasına izin vermeyin. Onunla konuşun ve hoşgörülü davranın. Ergenlik dönemindeki bir erkek babasına daha çok ihtiyaç duyar. Bu yüzden baba & oğul ilişkilerini geliştirmeye çalışın. Oğlunuzda 13.5 yaşına kadar ergenlik belirtileri başlamadıysa bir doktora başvurun.

Ergenlik döneminde çocuğunuzla birebir ilgilenin ve onu umursamamazlık yapmayın. Gerektiği zaman bir uzmandan yardım alın. Çünkü ergenlik döneminde çocuğunuzun kişiliği oturmaya başlar ve yapılan herhangi bir hata çocuğunuzun karakterinde kalıcı bir etki bırakabilir. Bu da sizi ve çocuğunuzu zor duruma düşürecektir. Bunların olmasını istemiyorsanız, çocuğunuza vakit ayırmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.