Ailece Oobleck Keşfi / Katı mı Sıvı mı Deneyi

Alanur Elif 28 aylık.. Mart ayı…

Aylardır denemek istediğim ancak sonrasında çöpe atmak istemediğim için alternatif arayışıyla ertelediğim etkinlik ile nihayet tanıştık ailece. Meleğim 28 . ayında ben 30. yaşımda tanıştım böyle bir karışım ile. Katı mı sıvı mı olduğu bilinmeyen maddeler içerisinde yer alan bir karışım bu. Newton yasalarına aykırı davranış sergiliyor. Sıvı gibi görünen , ancak bir temas sonucu katı hal alan bir karışım.. Anlatması zor ama dokunması zevkli, her yaş grubunda ilgi çekici farklı bir duyusal havuz..

Malzemeler :

  • 3 ölçek ( su bardağı , çay bardağı, kaşık, kase…) mısır nişastası
  • 1 ölçek ( nişastada kullanılan ölçeğin aynısı olmalı ) su
  • Dilerseniz renklendirebilirsiniz ( parmak boya, guaj boya, gıda boyası.. )

Karışımı ben hazırladım. Aslında farklı bir şey denemek üzereydim ki kaşık ile tabaktan sıyırmaya çalıştığım sıvı olarak görünen ancak tabaktan sıyırmakta güçlük çektiğim ,katı bir madde ile karşı karşıya kaldım bir anda. Ve hemen ölçüyü arttırıp ailece bunu keşfedelim istedim.

Geniş bir muşamba yayıp üzerine yer sofrasını yerleştirdim ve oobleck ile tanışma anı.. Merakli miniğim hamur zannedip iki eliyle birden dokundu karışıma. Hamur olmadığını görünce biraz şaşırdı ve şap şap diye vurup oynamak istedi. Sıçrayan parçaları elinizle çok rahat alıp top yapabiliyorsunuz ancak masaya tekrar koyunca sıvı şeklini alıp yayılıyor. Hayretler içerisinde inceledik karışımı. Kızım da avucunda hamur gibi toplar yaptı ama avucunu açıp ”bak anneciiim ” derken o toplar avuçlarından aktı gitti 🙂 Masanın üzerine devirmek istedi tüm karışımı ancak öyle sıvı gibi görünse de akmadı. Tekrar yerine koyup avuçlayıp koydu masa üzerine. Masa üzerindeyken sıvı gibi görünse de sanki hamuru toplar gibi iki elinle toplamak istediğinde hemen toplanıyor. Çok harika bir mucize gerçekten. Eşim de ben de kızım da BA YIL DIK tek kelime ile 🙂 Kızımın gülüşleri bizim şaşkınlığımız ailece  harika bir keşfin resimleri oldu. Oynadıkça suyu azalıyor sadece nişastası kalıyor gibi geldi bana. En sonunda temizliğinden korkuyordum ancak çok kolay temizlendi. Katılaşan nişastayı minik bir cam kavanoza koydum , buzdolabına koymak üzere. Masayı iki defa duru su ile sildim, hiç bir şey kalmadı. Elde de durmuyor zaten, suyu gördüğü gibi nişasta akıp gitti.. İlerleyen zamanlarda tekrar denemek niyetindeyim. Hepimiz çok sevdik , sanırım bu defa herkese 1 kap oobleck olucak :))

Sitemize ait facebook grubumuzda çocuklarınızla kaliteli ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hem öğrenip, hem de öğretebilirsiniz. Çocuklarınızın eğitimi için yararlı bilgi paylaşımları yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.