Kapaklarla Hafıza Oyunu

Malzemeler :

  • Süt şişesi kapakları
  • Büyük boy köpük tabak
  • Keçeli kalem
  • Silikon

Yapılışı :

Uzun zamandır kızıma aldığımız bir marka günlük süt paketinin kapak bölümlerini yerinden keserek biriktiriyordum. Kafamda tasarladığım oyuncağı hazırlayabilmek için epey bir zaman beklemek zorunda kaldım ama sonunda birikti ve hazırlık aşaması geldi. Önce karton kutuya yapma planım vardı aslında. Hatta yaptım bile ama kızım silikonları bile söktü aldı kartondan. Çok sağlam olmadı bu durum. Farklı bir materyal ararken evde biriktirdiğim köpük tabaklardan biri çarptı gözüme. Onu başka bir etkinlik için saklarken buna da gayet güzel olacağını düşündüm. Önce kapakların etrafındaki fazla kartonları temizledim. Köpük tabakta yerlerini belirleyerek sıcak silikonla tabağa yapıştırdım. kısa süreli kurumasını bekledim. keçeli kalem ile kapakları açıp iç kısımlarını rakamları yazdım 1’den 9 ‘a kadar. Üst kısımlarına da ileri de tane hesabı için rakam sayısı kadar çeşitli resimler yaptım. Böylece oyuncağımız hazır hale geldi. Ancak hemen hazırladığım gün oynamak biz bununla. O gün başka bir etkinliğimizle oynadığımız için bunu ileride kullanmak adına rafımıza koyduk.

Bu gün misafirliğe gidecektik. Gitmeden önce kızım etkinlik diye ağlayınca kıyamadım ve hazırda olan bu etkinliğimizi getirdim.Çok uzun süreceğini düşünmüyordum be etkinliğin.

Bu gün önüne koyduğumda kapakları görünce çok sevindi. Çünkü kapakları açıp kapatmayı çok seviyor ve artık kapakları çok sıkı olmadığı sürece açabiliyor. Bu da onun çok hoşuna gidiyor. Tüm kapakları birer birer açtı ve köpük tabağın içine dizdi dizerek de oynadı. Sonra tekrar kapakları her birine birer birer kapattı. Bunu bir kaç tekrarladıktan sonra sıkıldı. Zaten dışarı çıkma vaktimiz de geldiği için etkinliğimiz sadece açıp kapatma olarak uygulandı.

Bu etkinliğimiz yakın bir zamanda rakam eşleştirme olarak uygulayacağım. Kapakların üzerine de rakamlar hazırlayarak ve kapakları uygun sayıya yapıştırmasını isteyeceğim.Daha sonra ise  (rakamların tamamını tanıdıktan sonra) hafıza oyunu olarak oynayacağız.Şimdiden size de fikir olsun. O gün geldiğinde yeniden paylaşacağım o yaptıklarımızı da. Alanur Elif 23 aylık..

Sevgiler..

Bunları da beğenebilirsin Yazarın Diğer Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.