Annelik | Hamilelik | AnneBaba | Montessori | Yuka Kids | Zekare | Eğitim Setleri

Renkli Tahta Çivisiyle Etkinlik

23. ayına bugün merhaba diyen kızıma kutlama tadında rengarenk bir etkinlik :))

Geçen gün okulların açılacak olması nedeniyle kırtasiye mazlemelerinin ayağımıza kadar gelmiş olmasını fırsat bilip ihtiyacım olan herşeyi almıştım. Tabi bir de renkli tahta çivilerinden. Mantar panoda kullanmanın dışında harika etkinlik malzemesi olur diye düşünerek aldım. aldığım gün daha renkli olmaları kızımın dikkatini çekti. Kutusunu salladı çıngırak gibi. Bantlı olunca açamadı dışından inceledi.

Geçen akşam çamaşır makinesi yapmak için çıkardığımız kalın sert köpüklerle de uygulama yaparım diye kaldırmıştım. İşte İşe yarama zamanı..

Malzemeler :

– Köpük

– Pastel boya

– Renkli raptiye / çivi

Kahvaltı sonrası etkinliğimiz için hemen işe koyuldum. Sadece düz çizgi çizmek varken kafamda köpüğü elime alında boş bulduğum her yerini doldurma kararı verdim.Bir yüzüne ileride yazı yazmaya hazırlık düz çizgi eğitimi için çivilerin renginde düz çizgiler çizdim. Başka bir yüzüne yine çivilerin renginde sıkça kullandıgımız şekillerimizi çizdim. Son olarak başka bir yüzünde çok dar alan olması nedeniyle minicik renkli yuvarlaklar çizdim. Çivilerimizi de alıp etkinlik masamıza geçtik. Nasıl ne yapacagımızı gösterdim kızıma. o da tekrarladı. Önce yuvarlakalra taktık çivileri. Renk eşleştirmesi oldu bir nevi. Takarken de hem çivinin rengini söyledik hem de aynı rengin nerde oldugunun rengini bulduk. maşallah renkler iyice ögrenildi. Çivilerimiz bitince tek tek sökme işlemimiz vardı sırada. En zevkli kısım bu olsa gerek kızım için. Takmaktan çok sökmek koparmak yırtmak daha çok zevk verir oldu.

İkinci olarak düz çizgilerimizi kullandık. Daha önce köpük tabak üzerindeki şeklin çizgileri üzerine kürdan batırmıştık. Ordan hatırlıyor sanırım hiç sormadan hemen kendi devam etti uygulamaya. aynı şeyler onda da uygulandı ve yine söktük.

Üçüncü yüzü çevirdiğimizde önce şekilleri inceledi ve tek tek saydı kendisi bu kaye buu daaye buu ücgen anne buu? dedi ve kaldı 🙂 dikdötgeni tanıyor ama adını söyleyemiyor henüz 🙂 Sonra masadan aldığı çivileri çizdiğim şekillerin içine batırmaya başladı renklerine uygun olarak. O da bitince söktü bi daha bi daha dedi ama serbest oynadı. Çivileri masaya saçtı yuvarladı kaplarına doldurdu boşalttı benim kontrolümde olduğu için çok sorun olmadı. Zaten sivri kısımlarına dokunup hisetmesini saglamıştım önceden.

Bu etkinlikle parmaklarımız minicik çivileri kontrol edebildi. Renkler ve şekiller tekrarı yapıldı. Eşleştirme etkinliği de uygulandı doldur boşalt da.. İsimlerini söyleyerek dil gelişimimizde de yerini aldı.. Böylece çok yönlü etkinlikler içerisinde yerini almış oldu.

Dilerseniz bunların her birini ayrı ayrı günlerde de uygulayabilirsiniz. Bizimki kendiliğinden gelişerek hepsi bir arada oldu hepsini 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.