Sayı Küpümüz

Malzemeler :

– 1 adet ilaç kutusu( kübe yakın)

-Renkli keçe

-İğne ,iplik

-Yapışkan eva

-Stick yapıştırıcı

Kızımla her fırsatta sayıları da sayardık biz. Oyuncaklarımızı toplarken, merdiven inip çıkarken, parkta taş toplayıp onları atarken, yürürken adımlarken, kaydıraktan kaymadan önce hazırlık yaparken…kısacası sayılar bizim hayatımızın her anına girdi oyun olarak. Ve bir gün sadece benim saydığım sayıları 3 e 5 e ve 10 a kadar kızım da saymaya başladı. Artık sadece benim yaptığım sayma işlemlerini her fırsatta birlikte sayar olduk. Yanlışsız olarak sayması 20 aylıkken gerçekleşti. Şuan 23 aylığız ve sayıları saymanın yanında rakamları da tanıma etkinliğimiz olsun istedim. Elbette ki bunu bir görev şeklinde değil yine oyun şeklinde planladım. Aslında biz yine bununla oyun oynayacağız her zaman ki gibi fakat oyun oynarken O rakamları da görmüş, ezberimizdeki sayılarla kafamızda eşleştirme yapmış olacağız.

Bu sabah kızım yanımda bebekleriyle oynarken ben de işe koyuldum. Bazen  o bana katıldı bazen ben ona katıldım. Ne yaptığımı merak ettiği için sık sık sorular sordu. Öğrenmenin en kolay gerçekleştiği an, merakla gelen sorular. Bu nedenle yanıtlar çok önemli. gerçek yanıt, tatmin edici bir cevap ve sabırla tekrar gerekli. Çünkü siz 10 defa da söyleseniz o 11. yi de soracaktır 🙂

Evde atık kutumuzda ilaç kutum vardı tam küp değil ama küpe yakın bir şekli olduğundan onu tercih ettim. İçine sert köpükle dolgu yapıp kapağını stickle yapıştırdım. Stick yardımıyla dış yüzeyini  tamamen pembe keçe kapladım. Birleşim noktalarından ayrılmasın ve hoş bir görünümü olsun diye de iğne ile teğerledim. Üzerine rakamları neyden yapacağım kısmında kararsız kaldım keçe ve eva arasında gittim geldim ve çareyi çocuk gelişimi öğretmeni bir arkadaşıma danışmakta buldum. Farklı dokular olsun diye eva yı önerdi. Açıkçası işime geldi 🙂 Elimde yapışkan evalarım da vardı , bir de yapıştırma işi olmayacaktı bana. Hemen üzerlerine uygun ve dikkat süresini de uzatmak için renkli rakamlar hazırlayın 5 yanına da yapıştırdım. (İlk anda 5 e kadar tanımasını istiyorum) Gayet güzel oldu bence. İşin içine şekiller de girse mi ki diye düşünürken Şekil keserken buldum kendimi 🙂 Ama şekiller minik. Onlar arka planda. Çünkü biz hepsini isimleriyle biliyoruz. Amacımız bildiklerimizin yardımıyla ya da teşvikiyle bilmediklerimizi de öğrenmek olsun diye düşünüyorum. Önce her bir rakamın renginde hazırladım öyle yapıştırdım sonra daha da renkli olsun dedim ve rangarenk karışık yapıştırdım. Yalnız ileride tane hesabına da fayda saylasın diye rakam kadar şekil yapıştırdım aynı kare içine. Bir yüzeyimiz boş kalmıştı. Oraya hediye paketi süsü taktım oldu bitti :)) Veeee Sayı Küpümüz hazııırrrr :))

meraklı kızım başımdan ayrılmadı tabi ‘anne bu ne’, ‘ aaa anne üçgen vaaar’, ‘ anne bak kımısı’… tam da tahmin ettiğim gibi bildiklerinden başladı bile. Ortada rakamlar da dikkatini çekti tabi. onları da sormaya başladı bile :)) Acelci annenin acelesi kızı :))

Bakalım bu küple hangi oyunları oynayacağız? Fikirlere ve önerilere açığım sevgili anneler. Merakla beklediğiniz için hepinize teşekkür ederim..

Bunları da beğenebilirsin Yazarın Diğer Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.