Sırt Üstü Yatarak Resim Çalışması

Alanur Elif’im 27 aylık.. Şubat ayı..

Hastalık haftası.. Kuzucuğum iyileşti annesi hastalandı. Ben yatmak o ise etkinlik yapmak istiyor. Resim yapmaktan zevk alıyor. Ben de hem onun hem benim isteğim yerine gelebilmesi için farklı bir çalışma hazırladım. Önce mutfaktan sandalye getirdim odaya. Şaşırdı haliyle. Ve merakla bekledi ne yapacağımı. Önce sandalyenin altını A4 kağıtlar ile kapladım. Sandalyeyi durması gerektiği pozisyonu ile yerleştirdim. Altına yatabilmesi için ve başını yükseltmesi için bir yastık koydum. Ve ben de dış kısmına uzandım. Benden görüp o da sandalyenin altına girdi. Yastığa başını koydu. Kafasını yukarı kaldırınca sandalyenin altındaki boş kağıdı gördü. Yan tarafa koyduğum pastel boyalarından alıp çizmek istedi. Ben de ona cesaret vermek ve örnek olmak için bir boya seçip yattığım yerde üst bölüme kızımın adını ve bugünün tarihini attım. O da bebek çizdi önce her zamanki gibi 🙂 Sonra da biraz karaladı. Sırt üstü resim çalışmasını ilk defa uyguladığı için biraz garip gelse de sevdi. Karalayacak yer kalmadığını görünce de ”anne bitti resmim baaak nasıl olmuş ” dedi ve akşam babamıza göstermek üzere o kağıda dokunmadık. Resim yapma isteği hala devam ediyor, doyamadı sanırım 🙂 bize yeni bir çalışma gerekli.

Özellikle sert zemine yatarak uyguladık bu erkinliği. Yumuşak boya tercih ettim çizimi kolay olsun diye. Kalın uçlu pastel kullandık. Yattığı yerde ,yukarı bakarak resim çizmenin keyfini yaşadı.

Sırt üstü yatarak resim çalışması Montessori Eğitimi içinde yer aldığını gördüğümde ilgimi çekmişti. Küçükken ne de çok severdik masanın altını karalamayı, sandalyenin altındaki naylonları sökmeyi. Bize belki bu isteklerimizi pekiştiricek fırsatlar verilmedi ama bizler verebiliriz diye düşünüyorum.Zararlı dendi olmaz dendi ama zararı kara çevirmeyi kimse göstermedi. Sandalyenin altına yapıştırılan bir A4 kağıdı nasıl bir mutluluğu yaşamasına vesile oldu. İstediğiniz kadar yapıştırın ,sökün.. Kağıtlar çöpe gider belki ama çocuğunuzun mutluluğu onda büyük bir iz olarak kalır. Ki bu bence her şeye değer..

Sitemize ait facebook grubumuzda çocuklarınızla kaliteli ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hem öğrenip, hem de öğretebilirsiniz. Çocuklarınızın eğitimi için yararlı bilgi paylaşımları yapılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın Diğer Yazıları

1 yorum

  1. Sema YILDIRIM diyor

    bayıldım güzel fikir..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.