Sünger İle Su Aktarma

Alanur Elif 28 aylık.. Mart ayı..

Su ile oynamak çoğu çocuk gibi Alanur için de büyük bir zevk. Saatlerce sıkılmadan oynayabilir. Adeta kendinden geçiyor su ile oynarken. Ben de kuzucuğuma yazın gelmesini beklemeden bir sürpriz yaptım. Yere geniş bir muşamba serilir. Üzerine büyük bir örtü. Bir tepsi içinde sıcağa yakın ılıklıkta bir kapta su , boş bir kap ve sert kısmı kesilmiş hiç kullanılmamış bulaşık süngerini Alanur Elif’ime sundum.Suyu görür de sevinmez mi 🙂

Soru hazır :

-Annecim napıcaz suyla?

Süngeri elime aldım. Sıcak su dolu kaba batırdım. Diğer kaba yaklaştırıp eki elimle süngeri sıktım. Yine aynı şekilde tekrarladım. Biraz izleyen kuzucuk sıranın kendisine gelmiş olmasından büyük mutluluk duydu. Eline süngeri aldı, iki eliyle süngerin üzerine bastırdı , suyu topladı, diğer kaba gelip iki eliyle suyunu tamamen sıktı. İçine su aktıkça hoşuna gitti. Tekrar tekrar uyguladı. Bir kaptaki su tamamen diğer kaba geçti.

Aktarmalar soldan sağa uygulanır. Bu yüzden dolu kap solda , boş kap sağda yer aldı. Ancak soldaki kap boşalınca yer değişikliği yaptık. Dolu kap yine solda olmuş oldu. Bir kaç kez doldu boşaldı kaplar. Hatta arada sağdaki kaptan soldaki kaba aktarma yaptığı da oldu. Kaplar arası uygulamadan sıkılmış olmalı ki süngerdeki suyu tepsi içine sıkmaya başladı. Tepsideki suyu yine sünger ile alıp kaplara sıktı. Süngeri kenara bırakıp kaplar arası aktarmaya başladı… vee derken tüm su tepsinin içinde yerini aldı. Biraz da şıp şıp tepsi içindeki su ile oynadı. En son tepsideki suyu kaldırmaya çalışıyordu ki müdahale etmek zorunda kaldım ve etkinlik sona erdi. Zaten su da soğumuş , elleri buruşmuştu. Bir de üzeri banyo yapmış hale gelmişti.Ve 1 saati geçik bir süre keyifle oynadı. Bu süre de ona yeterli zaten.

Su oyunu çocuklar için çok keyifli. Bu keyfi parmak kası çalışmasına dönüştürdük sünger sayesinde. Süngeri avuçlarında sıkarken aç kapat hareketleri ile parmak kasları da çalışmış oluyor. Gelişimini destekleyen bir etkinlik olmuş oluyor. Maliyetsiz ancak gelişimine büyük destek sağlayan bir etkinlik. Kesinlikle sık sık uygulanmasını tavsiye ederim..

Sitemize ait facebook grubumuzda çocuklarınızla kaliteli ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hem öğrenip, hem de öğretebilirsiniz. Çocuklarınızın eğitimi için yararlı bilgi paylaşımları yapılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın Diğer Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.