18 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

  • 06 Nisan 2015
  • 522 kez görüntülendi.
18 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Bebeğiniz bu aylarda ani bir büyüme atağı gösterebilir. Bebeğiniz artık düşmeden istediği yöne dilediği hızda rahatlıkla yürüyebilir. Merdivenleri çıkabilir ve koşabilir. Artık bebeğiniz büyüdü.

Belki inanması çok güç ama bebeğiniz kendi kendine beslenmeye çoktan hazır. Çiğneme ve yutma konusunda bebeğiniz artık bir usta. Parmak yiyeceklere başlamadıysanız şimdi tam zamanıdır. Yeter ki Parmak yiyeceklerin altın güvenlik kurallarına dikkat edin ve uyun. Bebeğiniz bu dönemde 3 ana ve 2 ara öğün yiyebilir. Ara öğünlerinde süt verebilirsiniz. Bebeğiniz için süt hala beslenmesinin en önemli parçasıdır. Devam sütleri de inek sütleri de tam bir kalsiyum kaynağıdır. Fakat ara öğünlerde çok fazla süt vermeyin. Aşırı süt içerse ana öğünlerinde iştahı daha az olacaktır.

Bebeğinize ara öğünlerinde kesinlikle abur cubur vermeyin. Daha sonra alışkanlık haline gelebilir. Mutlaka bebeğinize hem lezzetli hem de sağlıklı ara öğünler hazırlayın.

Çocukların boyuna, yaşına ve hareketliliğine göre kalori ihtiyaçları değişse de uzmanlar bu dönemlerde ortalama olarak 1000 ile 1400 kaloriye ihtiyaçları olduğunu vurguluyorlar.

Bebeğinizin sağlıklı gelişmesi ve beslenmesi için her gün 1 yumurta, 1 porsiyon baklagil ya da et, 1 veya 2 porsiyon sebze, 1 ile 2 porsiyon meyve, 1 ile 2 porsiyon ta tahıllı besinler ya da 3 dilim tam ekmek yemeliler. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki her çocuk farklıdır. Verdiğimiz menü yalnızca yol gösterme amaçlıdır.

18 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

  • Yardım ederseniz merdivenleri çıkabilir.
  • Top atabilir.
  • Kaşık ile kendisini besleyebilir.
  • Bardak ile kendisi içeceğini içebilir.
  • Koşabilir
  • Karalamalar yapabilir.

18 Aylık Bebeğinizin Dil Gelişimi

Bebeğiniz artık resimde gördüğü nesneleri adlandırabilir. 4 ile 10 kelime kullanır fakat çok daha fazlasını anlar. Hatta iki kelimelik cümleler bile kurabilir. Basit direktiflere de uyabilir.

Bebeğinizin dil gelişimi için ona bol bol kitap okuyun. Beraber resimlere bakın ve anlatın. Yeni öğrendiği kelimeleri sık sık tekrarlayın. Mesela hayvanat bahçesine götürün ve hayvanların seslerini dinletin. En önemlisi ise bebeğiniz ile konuşurken bebekçe konuşmayın. Siz nasıl konuşursanız o da o şekilde öğrenecek ve ileride düzeltmesi çok çok zor olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ