Ailelere çocuklarının diş bakımı için 4 önemli tavsiye

  • 23 Ağustos 2016
  • 64 kez görüntülendi.
Ailelere çocuklarının diş bakımı için 4 önemli tavsiye

Düzenli hekim kontrolü, çocuğun hekim ile ilişkisinden kaynaklanan bilinçlendirme, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çocuğun ileriki yaşlarda rahat etmesini sağlayacak olan en önemli kazançlardır diyen Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu ailelere bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocukların diş bakımı ile ilgili merak edilenler

Çocuklarda ilk diş kontrolü ne zaman yapılmalıdır: 6-8 ayda ilk süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Anormal bir durum yok ise ilk diş hekimi muayenesi 2 yaşına kadar bir kere yapılmalıdır. Daha sonra kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılmalıdır.
Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır: Çocukların diş hekiminden korkmalarında en büyük etken anne, baba ve yakın çevredeki insanların diş hekimi hakkında konuşmaları, korkuları ve kötü hatıralarıdır. Özellikle diş hekimi korkusunu artıracak korkutma ve tehditler çocukların korkularının yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda çocuk daha önce hiç diş hekimine gitmemiş olsa bile diş hekimi korkusunu anne ve babasından öğrenir. Ağrısının giderildiğini, tedaviden sonra mutlu olduğunu söyleyen anne-baba, çocuğa çok daha olumlu bir mesaj vermiş olur. Aynı zamanda tedavi aşamasında diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş hekimine alışmasına da yardımcı olur. Böylece çocuk, diş hekimi ziyaretlerinin normal ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır.
Çocuklar dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıdır: Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır.
Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır: Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu anne-baba olarak ona örnek olmaktır. Ev içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk bu alışkanlığı çok daha kolay kazanır. Bununla birlikte özellikle akşam yatarken dişlerini fırçalayan anne-baba aynı zamanda çocuğun fırçalamasını da kontrol etmiş olur, hem de örnek davranış ile ona verilecek en iyi eğitimi verir. Çocukların kullanabileceği ürünler yeterince eğlenceli, renkli ve çocuklara hitap edebilecek ürünlerdir. Sağlıklı ürünler ve özellikle diş hekimin önerdiği ürünleri kullanmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ