‘Anne’ Gibi Görünmediğini Söyleyen Kadına Gereken Cevabı Çok Güzel Veren Bohem Anne

  • 26 Haziran 2017
  • 87 kez görüntülendi.
‘Anne’ Gibi Görünmediğini Söyleyen Kadına Gereken Cevabı Çok Güzel Veren Bohem Anne

Anne edinmek, sadece dış görünüşünüzle ilgili değildir. Toplumun dayattığı ‘olması gerektiği gibi bir anne’ almak kalıbına baş kaldıran kadınlardan birinin, zalim eleştiriler karşısında verdiği tepkiyi sizler için A Plus’tan derledik. Kaynak: http://aplus.com/a/mom-tattoos-response-…

Anne veya baba olmak arkadaşlıklara canlılık katar, ilişkileri güçlendirir ve aileler ile toplulukları daha yakın hale getirir. Ebeveynlikle birlikte bitmek bilmeyen tartışmalar da artar.

Bu bazen çocuklarını toplum içerisinde rencide eden babalara karşı, bazen de çocuğuna her konuda izin veren anneye karşı takınılan tavırlar olarak kendini gösterir.

Geçen ay Birleşmiş Krallık’ta yaşamış blogger anne Gylisa Jayne, bu stil yorumlardan birine maruz kaldı.

‘Anne’ gibi görünmediği söylendi. Jayne umursamamaya çalıştı, ama birkaç gün sonradan bu yorumun canını hala sıktığını ayrım etti.

Ve toplum göre dayatılan ‘tipik anne’ sıfatına cevaben Facebook’ta bir şeyler yazdı.

“Bir ‘anne’ belli bir standarda kadar yaşamak zorundadır ve bu yalnızca çocuğunla ilgilenmek değildir. Anneler, üstlendikleri rolün hakkını devretmek için her alanda kendilerini feda etmeleri kastedilir. Anneler fiyatı yüksek çantalar almamalılar, alışverişe çıkmamalılar ya da her birkaç haftada bir manikür yaptırmalılar. Annelerin dövmesi, renkli saçları ya da piercingleri olmamalı. Annelerin ilgisizce, sorumsuzca veya iyice gösteri ile dolu bir geçmişi olmamalı. Anneler çocuk doğurmadan evvel birbirinden güzel deneyimler yaşayan olmamalı. Bir çocuğu geliştirmek için kendi kimliklerini unutmalılar.”

Fakat aydınlık pembe saçları, dövmeleri ve piercingleri olan bir anne olarak Jayne, bu stil kalıpların anneliği sahiden tanımlamadığını biliyordu.

“Evvelden hayata dair bir deneyimimiz olmamış ise, çocuklarımızı nasıl yetiştirebiliriz? İnişli çıkışlı bir geçmiş yaşamadan, nasıl benzer zamanları yaşayan yepyeni bir ruha rehberlik edebilirim? Annelik yalnızca muhakkak bir kalıpta görüneceğin ve davranacağın bir çeşit özel kulüp değildir. Annelik dağıtılmış hikayeleri ve hayatları olan bir sürü kadınla doludur. Her türden, her soydan ve her değişiklik geçmişten kadınların olduğu bir grup. Küfreden, küfretmeyen, gerçek olan veya başkalarının ne düşündüğüne zerre değin yük vermeyen kadınlar. Başkalarının olmam gerektiğini düşündüğü anne kalıbına uymuyor olabilirim, lakin kızım bu konuda iyi olduğuma güveniyor.”

Ebeveynler için olumsuz yorumları göz ardı etmek her zaman basit değildir. Lakin Jayne’nin gönderisi manâlı olan tek durumun, çocukları için yaptıkları olduğunu hatırlatıyor.

Anneler ve babalar başkalarının düşüncelerine ve yargılarına tarafından faydalanmak zorunda değiller. Ebeveynlik herkesin üstünde aynı durmak zorunda olan bir bez değildir. Herkeste ayrı görünmesi gerektiğini benimsemek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ