Anne olmak ruhsal hastalık riskini artırıyor

  • 09 Kasım 2016
  • 60 kez görüntülendi.
Anne olmak ruhsal hastalık riskini artırıyor

Anneler ve bebeklerinin hayat kalitesini artırmak, doğum öncesi ve sonrası ruh sağlığının önemini vurgulamak ve anne ruh sağlığı hizmet sunumunun niteliği ve ulaşılabilirliği ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan Birliğin Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, doğum sonrası annenin ruh sağlığının nasıl etkilendiğini anlattı.

Beş anneden biri risk altında

Doğum sonrası ilk 6 ayda bir ruhsal hastalığa yakalanma riski yüzde 70’lere varıyor. Depresyon ve anksiyete gibi ruhsal hastalıklar gebelik ve doğum sonrası dönemde kadınların yaklaşık yüzde 20’sini etkiler. Çok sayıda anne ve ailenin bu durumdan etkilendiği söylenebilir. Bir kadının hayatı boyunca psikoz tanısı ile psikiyatri servisine yatırılarak tedavi olma ihtimali doğum sonrası dönemde artıyor.

Doğum sonrası ruhsal hastalığa yakalanma oranları yüksek

Östrojen ve progesteron seviyelerinde hamilelik ve doğum sonrasında yaşanan değişimler kadınlarda ruh halinde değişikliklere sebep olabilir. Gebeliğin planlı olduğu ve annenin pek çok açıdan anneliğe hazırlandığı bir süreçte bile doğum sonrası ruhsal hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Doğum sonrasında risk altındaki bebek ve ebeveyni tanımak ebeveynin olası ruhsal hastalığı yanı sıra bebeğin davranış ve sağlığına olumsuz etkilerine karşı da koruma imkânı yaratır. Annenin ruhsal hastalığının erken tanısı ve tedavi edilmesi çocuğun gelişimini olumlu etkiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ