Bebeğinizi emzirmek için çok sebebiniz var

  • 01 Ağustos 2017
  • 102 kez görüntülendi.
Bebeğinizi emzirmek için çok sebebiniz var

Bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişiminde etkin olan anne sütünden yararlanması için dürüst emzirme biçimi büyük yük taşıyor. Emzirmenin, anne ve bebek arasındaki sevgi bağının pekişmesini sağladığını vurgulayan Anadolu Sağlık Durumu Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, “Bebekte güven duygusunun gelişmesi, bebeğin yenidoğan riskli dönemini mutlu ve dinç bir şekilde atlatmasını sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Kuşkusuz, tüm besinler içerisinde birebir karşılığı olmayan tek besinin anne sütü olduğunu ve ilk doğduğu andan itibaren, annelerin bebeklerine verebilecekleri en değerli besinin anne sütü olduğunu açıklayan Dr. Gözer “Doğum sonrası bebeğin muhtemel olan en kısa sürede anne ile buluşmasını sağlayarak birincil emzirmeyi başlatıyoruz. Yapılan araştırmalar anne ve bebeğin erken buluşması etkin anne sütü vermenin birincil önemli adımı olduğunu gösteriyor. Emzirme aralıkları, emzirme süresi, bebeğin faal emdiğinden emin olarak takip ediliyor. Anne hastaneden taburcu olana dek, eğitimlerde etkin katılımları sağlanarak, pratik uygulamalar yanına karşılaşabilecekleri her cins durumla ilgili bilgiler verilerek, eğitim materyalleri (kitapçık, cd) ile desteklendikleri takdirde ilk olarak kararsız olan anneler bile bebeklerini başarılı bir şekilde emzirebiliyor” şeklinde konuştu.

Bir ayın sonunda emzirme aralıkları dengeye oturur

Her bebeğin anne sütü ihtiyacı, annenin bebeğiyle olan ilişkisi ve emzirmeye olan yaklaşımı bambaşka olacağından, bebeğin ne kadar emzirilmesi konusunda net bir öneride bulunmadıklarını bildiren Dr. Gözer, “Ilk zamanlarda bebeği istediği değin istediği sürede emzirmeli. Zaten doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde emzirmenin vakit ve miktarı bir dengeye oturacaktır. En iyi süt arttırıcı uyaran memelerde biriken sütün boşaltılmasıdır. böylece daha doğar doğmaz miktarına bakılmaksızın bebeğin en kısa sürede anne memesiyle buluşması sağlanarak emzirme başlatılmalı ve devam ettirilmelidir. Her istediğinde, her ağız hareketi ile aranma yaptığında, her memede asgari 15-20 dakika kalacak şekilde emzirilmesi en uygun olandır. Genellikle bir ay sonunda emzirme aralıkları ve süresi dengeye oturur. Gün içinde ilk ayda ortalama 8-10 defa emzirilen bebek, 3. ayda 6-8 kere emzirme ile tatmin edici anne süt alır. Ağlayarak da emmek isteğini belirli edebilir ancak başka sebeplerden ağlayabileceğini unutmamak gerekir. Emzirme ile sakinleşmiyorsa diğer sorunu olabilir. Kucağa alınca susuyorsa temas istiyordur, emzirmeye gerek yoktur” dedi.

Annelere emzirmenin mamadan daha kolay olduğu anlatılmalı

Fazla nadir de olsa bebek önemli bir kilo kaybı yaşadığında ya da çok etkin emmediği zamanlarda mama verildiğini söyleyen Dr. Gözer, “Oysa genel olarak mama saptamak yerine süt varsa, annedeki sütü sağıp bebeğe vermeyi, anneye tekrar emzirmeyi öğretmeyi seçim ediyor, emzirmenin daha basit olduğunu anneye anlatarak bu konuda takviye olmaya çalışıyoruz” dedi. Dr. Gözer, böylece yeniden ilave gıdaya gerek kalmadan süt emmeye bebeği alıştırdıklarını sözlerine ekledi.

Her annenin sürü fayda yeter ancak emzirmekten vazgeçilmesin

Annenin ‘Sütüm yaramıyor, yardımcı değil’ gibi söylemleri iyice kendini beceriksiz hissetmenin bir ifadesi olduğuna değinen Dr. Gözer, “Doğrusu tam olarak bebeğime yetebilecek miyim sorusunun hayati değeri olan anne sütü ile bağdaştırılmasının maddesel ifadesidir. Şimdi açıklıyoruz ‘HER ANNENİN SÜTÜ YARAR’. Yeter ki emzirmekten vazgeçmeyin. Vesvese çoğunlukla yaşanan bir duygudur. Annenin bu durumunu gözlüyorsak eğer bu konuda da destek olmalıyız. Lohusalıkta yaşanan duygu durum değişiklikleri bazen emzirmeyi etkileyebilir. Doğrusu sorun sütün tatmin edici olup olmadığından fazla duygu durumundaki değişkenlikle baş etmeye çalışan annenin sorunudur. Ailenin olumlu yaklaşımı, sıhhat personelinin desteği ve gerektiğinde müdahalesi ile annenin motivasyonu arttırılmış olur. Annenin farklı alanlara yönlendirilmiş besin gruplarından dengeli tüketmesi süt miktarını hatta tat bileşenlerini etkiler” diyerek annelere önerilerde bulundu:

Anne beslenmesine uyarı etmeli

Emziren annenin salgıladığı sütteki enerjinin kayda değer bir kısmı yediklerinden sağlanır. Kadının aldığı enerji iyice süt enerjisine dönüşememekte, cisim dokuları da bir arz harcanmaktadır. Diyetin sağladığı enerjinin yüzde 80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir. Sağlıklı bir annenin günde sıradan 700-800 ml süt salgıladığı başlıca alındığında emziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kalori ilave yapılmalıdır. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden, 250 kalorisi ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanır.

Annenin istikrarsız tüketimi artmalı

Emzirirken su metabolizmasında artma vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise büyüyen yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin istikrarsız alımını arttırmak gerekir. Jurnal alınan toplam akıcı miktarı takriben 3 litre olmalıdır. Bu arz pratik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmektedir. Akarsu, kahve gibi içecekler süt verimini azaltmaktadır.

Dengelenmiş ve tatmin edici beslenen kadınlarda, gebelikte biriken derialtı yağ dokusu, süt yapımında kullanılır. Bu süre içinde zayıflama diyeti yapılmamalıdır.

Emzirirken jurnal beslenme planı

Kahvaltı

– 1 su bardağı süt (kalsiyumla zenginleştirilmiş)

– 1 yumurta

– 1 kibrit kutusu dek peynir

– 4-5 zeytin

– 1-2 ince dilim ekmek

– 1 meyve ya da domates-salatalık

Ara öğün

– Meyve, süt

Öğle

– 1 porsiyon etli sebze yemeği

– 1 porsiyon pilav ya da makarna

– 1 kase yoğurt ya da ayran

– 1 ince dilim ekmek

– Salata, meyve

Ara öğün

– 1 kibrit kutusu dek peynir

– 1-2 ince dilim ekmek

– Meyve ya da domates

Akşam

– Çorba (tarhana, mercimek, sebze veya yoğurtlu çorbalar)

– 2-3 yumurta değin et (balık, tavuk) veya kıymalı sebze yemeği

– 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği

– Salata

– 1 kase yoğurt veya sütlü tatlı

– 1-2 ince dilim ekmek

Gece

– Meyve, süt veya sütlü tatlı

Lohusa annelere pratik öneriler

– Anneler eski gövde ağırlıklarına dönmek için telaş etmemelilerdir. Bu süre 6 ay veya daha pozitif sürebilir. Bebeğinizi emziriyorsanız eski formunuza daha kolay dönebilirsiniz.

– Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo aldıysanız her ay iki kilo kaybetmeniz normaldir. Ayda iki kilodan pozitif tartı kaybı doğru değildir.

– Lohusalar zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Ama unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeğe uyarı edilmelidir.

– Doğumdan sonradan bebeği emzirirken gebelik öncesi döneme göre daha artı değişken besin alınmalıdır.

– Kalsiyum yönünden varlıklı olan süt, yoğurt ve peynir belirli miktarlarda uyumlu olarak tüketilmelidir.

– Her gün bir adet yumurta ve bir porsiyon etli sebze yemeği ya da kurubaklagil yenilmelidir.

– Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden varlıklı sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir.

– Vitaminlerden varlıklı sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.

– Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazırlanmış gıdalar muhtemel olduğu kadar yenmemelidir.

– D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. böylece emzikli anne güneşlenmeye itina göstermelidir.

– Yemeklerde mutlaka iyotlu tuzlu kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ama iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

– Kuru yemişler ve kuru meyveler yoğun enerjileri yanına, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü yapılarak bu besinler tüketilebilir.

– Kansızlığa niçin olduğundan yemeklerle birlikte nehir içilmemelidir. Çay kuşluk, ikindi gibi öğün arasında, yani yemek yemek yendikten 1-2 saat sonradan açık olarak içilmeli, çaylara limon, limon suyu eklenmelidir. Meşrubat olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları seçim edilmelidir.

– Sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama suları dökülmemelidir. Kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller adamakıllı yıkandıktan sonradan ıslatılmalı ve haşlama suları dökülmemelidir.

– Hazırlanmış meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze bıkkın meyve suları, ayran ve limonata seçim edilmelidir.

– Pekmez kan yapıcı, şeker ise anlamsız enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşısında alınacak önlemlerden biridir.

– Tarım ürünlerine haşere öldürücü ilaçlar atıldığından, sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır.

– Yiyecekler hazırlanırken ellerin pak olmasına uyarı edilmelidir. Eller sıkça sabunlu su ile yıkanmalıdır.

– Sigara kullanılmamalıdır.

– Doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır.

– Emzirme süresince bebeğin her zaman memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyiye gittiğinin bir işaretidir.

– Başarılı bir emzirme için bebek rahat olmalı, yorgun ve tok olmamalıdır, burun delikleri temiz olmalı, dar soluk alması sağlanmalıdır.

– Bebeğin emme refleksi memenin ağzına yerleştirilmesi ile oluşur. Bebeğin ağzına birkaç damla süt sıkılarak tadını alması ve emmeyi başlatması istenmektedir.

– Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir, doygunluğa ulaşması yani olgun sütü emmesi beklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ