Çalışan Anne Ve Çocukları

  • 18 Aralık 2014
  • 917 kez görüntülendi.
Çalışan Anne Ve Çocukları

Çalışan anne ve çocuklarının ilgili toplum içerisinde genel bir kanı vardır. Çalışan anne, ev hanımı bir anne kadar çocuğuyla ilgilenemez, çocuğun gelişiminde daha az etkilidir gibi düşüncelerdir. Ancak yapılan hiçbir araştırma çalışan annelerin olması gereken eğitim ve sevgiyi ev hanımı annelere göze daha az verdiğini göstermemektedir. Eğer çalışan anne çocuğuyla kaliteli zaman geçirebiliyor ise hem kendi psikolojik durumu için hem de çocuğun gelişimi için gerekli olan eğitim ve ilgiyi verebilmektedir. Bu sebepledir ki çalışan annelerin günün belirli saatlerinde yanında olmadığı, eğitiminde eksik kaldığı, gereken ilgi ve sevgiyi gösteremediği gibi suçluluk duygusu yaşamaması gerekmektedir.

Çocuğun annesine en fazla ihtiyaç duyduğu dönem 3 yaşa kadar gelen dönemi içermektedir. Bu dönemden sonra okul öncesi eğitim ile başlayan çocuğun kendi olma, dışa dönük olma çabası başlar. Eğer anne bu dönemden önce çalışma hayatını devam ettirmek zorunda ise en azından çalışma saatlerini daha aza indirmeye ve çocuğunun yanında olduğu saatleri daha kaliteli geçirmeye çalışmalıdır. 3 yaştan sonraki dönemde ise çocuk daha dışa dönük olma isteğinde olduğu için çalışan annelerin işi daha kolay olacaktır. Okul öncesi eğitime başlayan çocuklar okul arkadaşları, öğretmenleri gibi yeni çevreleriyle bir arada olmaya, dünyayı yenilikleri ile keşfetme çabasında olmaya başladığı bir dönemdedir. Elbette ki; çocuklar her dönemlerinde annelerinden ilgi, sevgi ve yanında olmasını bekler bu sebeple de her zaman annelerini özlerler. Ancak 3 yaş döneminden sonra bu özlem daha kontrol altında tutulabilir bir özlemdir.

Bilinenin aksine çalışan annelerin kendi psikolojik durumları daha iyiyken,  çocukları da daha kendine güvenli çocuklardır. Bunun sebebi olarak ev hanımı annelerin çocukları üzerinde daha fazla otorite kurmak istemeleri, çalışan annelerin ise çocuklarını daha fazla bağımsız ve özgür olmaya teşvik ettikleri olduğunu söyleyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ