Çocuklar çevrimiçiyken ne kadar güvende

  • 23 Haziran 2017
  • 33 kez görüntülendi.
Çocuklar çevrimiçiyken ne kadar güvende

Yapılan son çalışmalar, ayrıca zeki telefonu keza de bilgisayarı olan çocukların günde 5 saatlerini çevrimiçi olarak geçirdiklerini gösteriyor. Sosyal platformlarda herkese açık profilleri olan çocuklar ise çoğu kez haksızlıklara maruz kalıyorlar. Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender,çocuklarını çevrimdışı olduğu değin çevrimiçi de güvende yakalamak isteyen anne babaları uyarıyor.

Bitdefender’in gerçekleştirdiği araştırmaya tarafından, 7 çocuktan 1’inin kendine ait keza akıllı telefonu hem de bilgisayarı bulunuyor. 5 yaşındaki çocukların bu cihazları kullanarak harcadığı vakit günde 3 saatken, yükselme döneminde bu zaman günde 5 saate dek yükseliyor. Araştırmaya göre, 18 yaşın altındaki çocukların yaklaşık %15’i aynı anda hem zeki telefon ayrıca de bilgisayar kullanıyor. Çevrimiçi olarak geçirdikleri zaman ise yaşları ilerledikçe hemen hemen ikiye katlanıyor.

Erkek çocuklar akıllı telefon ve bilgisayarlarıyla kız çocuklardan 3 kat fazla süre geçirirken, 12 yaşından sonradan çocuklar bilgisayarlarından çok akıllı telefonlarını kullanıyorlar. 5 ile 17 yaş aralığındaki çocuklar bilgisayarlarını kullanarak günde ortalama 2 saatlerini harcıyorlar. Cep telefonunu kullanarak harcadıkları süre ise günde 1 saatten yaşları büyüdükçe 2 buçuk saatin üzerine dek çıkıyor. 10 yaşından sonradan, erkekler ile kızlar arasındaki ayrım kayda değer bir hal alıyor. Erkekler bilgisayar oyunlarına ve teknolojiye olan merakları nedeniyle kızlardan 1 saat daha artı çevrimiçi vakit harcıyorlar.

Dengeyi karşılamak ebeveynlerin görevi

Kıdemli Online Korkutma Analisti Bogdan Botezatu, “Teknoloji, çocukların genç yaşta beceriler kazanmalarına muavin olur ve onların eğitimlerinde ve entelektüel gelişimlerinde son derece yararlıdır” diyor ve ekliyor: “aynı zamanda, ebeveynler, çocuklarının cihazlarının keyfini içeri almamak için harcadıkları süre ile öteki gerçek hayat aktivitelerine ayırdıkları vakit arasında yerinde bir denge bulmalı. Diğer Taraftan, ebeveynler çocuklarının çevrimiçiyken en ince ayrıntısına kadar denetimsiz bırakılmadıklarından belli olmalıdır”

Profilleri herkese açık olan çocuklar daha sık haksızlıklara maruz kalıyor

Teknoloji, her türlü içeriğe basit erişim imkânı tanıdığından çocukların internete erişiminin denetlenmesi ve çevrimiçi esas tutum kurallarının uygulanması büyük ağırlık taşıyor. Bu gibi cihazların genç yaşlarda aşırı kullanılması, çocukların fiziksel ve hissi gelişimlerine hasar verebiliyor ve onları beğenilmeyen risklere maruz bırakabiliyor. Kullanıcı bilgileri, sosyal ağlar üstünde kısıtlama olmaksızın paylaşıldığından herhangi bir kullanıcı bir çocuğun profilini kolaylıkla inceleyebiliyor. Buna rağmen, sosyal platformlar, kullanıcı bilgilerinin gizliliğini düzenleme imkanı sunuyor.

Sosyal platformlarda herkese açık profilleri olan çocuklar, haksızlıklara epeyce sık maruz kalıyorlar. Kötü niyetli kişiler, taciz etme veya fena amaçlı yazılım bulaştırma nedeniyle aracısız olarak temasa geçebiliyor. bu nedenle, sosyal platformların neredeyse tamamında minimum yaş gereksinimi bulunuyor.

Çocuklar web kamera şantajı ve despotluk için çevrimiçi maksat alınıyor

Araştırma, porno içerikli video sitelerinin üç ziyaretçisinden birisinin çocuk olduğunu gösterirken, Europol tarafından yayınlanan yeni raporlar ise 7 yaş değin genç mağdurların, web kamerası şantajı ve despotluk için çevrimiçi hedeflendiğini gözler önüne seriyor. ABD Milli Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin (NCMEC) CyberTipline sitesinden toplanan bilgilere dayanarak, hazırlanan rapor, suçluların çocukları kasıt alırken iki belli başlı motivasyonu olduğunu gösteriyor. Bunlardan biri, amacı şantaj ile çocuğu gösteren fotoğraf ve/veya video gibi cinsel materyalleri elde etmek yada çevrimdışı cinsel rastlama olan “çocuklara karşı cinsel ilgi” iken, diğeri ise amacı şantajla maddesel gelir temin etmek olan “idareli alaka” olarak öne çıkıyor.

Çocuklarını çevrimdışı olduğu değin çevrimiçi de güvende yakalamak isteyen ebeveynlere bir takım güvenlik ipuçları:

– Çocuğunuzu eğlendirmek yada kendinize azıcık süre bozmak için akıllı telefonları veya bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Ebeveyn rehberliği olmadan çocuklar saatlerce çevrimiçi oyun oynayabilir ya da internette sörf yapabilir.

– Aile bilgisayarını ekranı herkesin görebileceği bir yere koyun.

– Çocuğunuza bilgisayar kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun.

– Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık taşıyan spam mesajlar, hemen olan mesajlar ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

– Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilik ayarları için ona tezgâhtar olun. Maruz kalacağı içerikleri sınırlamak konusunda teşvik edin ve çevrimiçi arkadaşlarını reel hayatta da tanıdıklarından belirlenmiş olun.

– Çocuğunuza Android uygulamalar indirirken titiz olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları kavgacı reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesaj gönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve öteki Android uygulamalarını sadece Google Play gibi devlete ait yerlerden indirin.

– Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ”Ebeveyn Kontrolü” taşıyan bir güvenlik çözümü edinin. Ebeveyn Kontrolü, uygunsuz içerikleri engeller, internet erişimini kesin saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzakta görüntüleme imkanı sunar.

“#SayNO” Farkındalık Kampanyası

Cinsel bilgilerin ya da fotoğrafların cinsel materyaller, cinsel istekler ya da para koparmak için kullanıldığı, çocuklara çevrimiçi baskı ve despotluk içeren bir dijital şantaj türü olan “seksüel baskı” ve “web kamerası şantajı”na ilişkin gerçekleştirilen “#SayNO” farkındalık kampanyasını destekliyor. Kampanya insanların potansiyel “seksüel zorlama” teşebbüslerini tanımasına yardımcı olan, çevrimiçi tavsiyeler veren ve suçu yetkili milli makamlara bildirmenin önemini vurgulayan bir kısa film de içeriyor.

(Yukarıda bahsi geçen araştırma, Nisan 2017’de Bitdefender Ebeveyn Kontrolü kullanıcılarını kapsayarak Bitdefender kadar gerçekleştirilmiştir.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ