Annelik | Hamilelik | AnneBaba | Montessori | Yuka Kids | Zekare | Eğitim Setleri

Etkinlik Etkinlik Etkinlik

Merhaba

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bu yazı bilimsel bir veri değil sadece bir annenin deneyimidir. Bu sabah, Sosyal paylaşım sitesinde üye olduğum grupları gezerken dikkatimi çeken bir sey oldu. Bebeğim şu kadar aylık ne etkinlik yapayım. Birden hamilelik ve ilk anne oldugum zamanlar geldi aklıma.

Hamile olduğumu öğrendiğim anda once yaşadığım tarifsiz mutluluk ve şaşkınlık ( önce kime haber vermeliiydim, o an toplantı da olan eşime mi?  Çevresinde ki küçük çocukları görüp dede ve anneanne olmak için özlem duyan aileme mi? Yoksa birtanecik ağabeyime mi? Eşimin ailesine mi? ) işin içinden çıkamayınca hepsine aynı anda mesaj attım. Kabul ediyorum romantik veya benzer kelimelerle tarif edilecek bir haber verme yontemi değil. ama o an düşünebildiğim tek yöntemdi.

Velhasıl kelam ilk şaşkınlık geçince beni bir endişe aldı. Nasıl yetiştirecegim? donuşu olmayan bir süreç bir insan yetiştirmek kolay mı? en ufak hatam onun hayatını etkilemeyecek mi derken kendimi bir araştırma surecinde buldum. Montessori, Waldorf vb. metodlar, facebook grupları etkinlikler ilgili bloglar. ve bu okyanusda bana yol gosteren eşsiz insanlarla tanıştım.

Cansu Anka dogdu eee tabii 35 yaşınız da anne olmuşsanız adaptasyon sureci yaşıyorsunuz. Aylar gecti aramızda doğal olarak inanılmaz bir bağ oluştu. ve bu surecte bende herkes gibi eee hangi etkinliği yapayım sorusunu sormaya başladım. gruplar da gördugum her etkinliği yapmaya çalıştım. Hatta 1 ağustos 2014 tarihin de duzenli ve sistemli ev okulu calışmasına başlamaya karar bile verip grubum da duyurdum. Ben bu kararı her aldıgım da diş perimiz geldi hep askıya alındı benim planlar.

Ve bir gün planları kaldırıp çöpe atmaya karar verdim. Çünkü benim küçük bireyim, anka kuşum bana durmam gerektiğini anlattı. Nasıl mı?

Sehpamızın üzerine oyun hamurunu kürdanları ve boncukları getirmiş etkinliğe hazırlamıştım. Cansu Anka gözlerime baktı ve haaaaa dedi. İstemiyordu ve bebeğini aldı ona yemek yapmaya başladı. Doğru ya bu onun hayatı ve istememe özgürlüğünü kullandı. Bende ona ayak uydurdum.

Cansum şuan 20 aylık ve biz birçok gibi etkinlik yapmıyoruz, yani sistemli yapmıyoruz demek daha dogru. peki ne yapıyorum. Kızıma fırsat tanıyorum hayatı yaşaması ve yaşarak oğrenmesi için.

Kızımla Montessoriyi nasıl mı uyguluyoruz? İsterseniz o yazımın devamın da gelsin?

Sevgiyle Kalın

Tuğba Yanar

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.