Tablet ve Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

  • 19 Aralık 2014
  • 2.937 kez görüntülendi.
Tablet ve Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Dijital çağ olarak adlandırılan bu yeni çağda çocuklar sokaklarda oynamıyor, evde muzurluklar yapmıyor. Çocukların genelinin elinde bir tablet ya da akıllı telefon bir kenarda oyun oynuyor, video izliyor vs. Yıllardır konuşulan televizyondan çocuklarınızı belirli bir yaşa kadar uzak tutmalısınız uyarılarına son yıllarda çocuklarınızı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan uzak tutmanız gerektiğine dair uyarılar eklendi. Elbette ki, tüm bu uyarılar oldukça doğru.

Uzmanların açıklamalarına ve yapılan araştırmalara bakıldığında özellikle çocukların 30. Ayını doldurmadan teknoloji ürünlerinden uzak tutmalısınız. Bunun sebebi çocuğu 30. Ayını doldurana kadar beyin gelişimini tamamlama süreci içerisinde olmasıdır. Bu dönemde çocuğun faydalı eğitimleri alması, ilgisini fayda göreceği yönlere yönlendirmeniz çocuğun ruhsal ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Aynı zamanda radyasyon yaydığı bilinen bu teknolojik aletlerin fiziksel açıdan da olumsuz etkileri vardır. Ve 30. Ayını doldurana kadar çocuğun bu olumsuzluklardan daha çok etkilendiğini söylemek mümkün olacaktır. Daha sonraki yaşlarda ise, çocuğun sosyal yaşamı, psikolojik ve ruhsal gelişimi açısından belirli bir sınırlandırma getirilerek kullanmasına izin vermelisiniz. Çocuğa alınan tablet ya da akıllı telefon kullanımı konusunda aile bir süre belirlemeli ve bu konuda kararlı olmalıdır.  Çocuğun bu dönemde çok fazla tablet ya da telefon kullanması sonucunda karşılaşabileceğiniz olumsuzluklardan bahsedelim.  Öğrenme sürecinde yavaşlamalara sebep olması il olumsuzluklardan biridir. Devamında sosyal bir hayat geçirmek yerine çocuk kendini tablet ya da bilgisayarda yer alan oyunlara kaptıracaktır. Dünyada keşfetmesi ve deneyimlemesi gereken birçok şey varken, bu zamanını tablet ve telefondaki oyunlar ile harcayacaktır. Bu da çocuğun gelişiminde birçok süreci olumsuz etkileyecektir. Son yıllarda tablet ve telefonun çocuklar üzerinde yeme bozuklukları, agresiflik, asosyal olma gibi birçok etkisinin olduğu net olarak söylenmektedir.

Ebeveynler belirli bir yaşa kadar tablet ve telefonlardan çocuklarını uzak tutmalı. Devamındaki süreçte ise belirli sınırlamalar ile kullanımına izin verilmelidir. Hayat içerisinde her şeyde olduğu gibi bu konuda da doğru yöntemler izlendiğinde çocuğun olumsuz etkilenmesi engellenebilir hatta fayda sağlar bir hale dönüştürülebilir. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ