Annelik | Hamilelik | AnneBaba | Montessori | Yuka Kids | Zekare | Eğitim Setleri

Çocuklarda Ateş Durumu ve Bitkisel Tedavi

Çocuklarda ateşin ufak bir yükselişi bile anneleri hemen telaşlandırmaktadır. Fakat çocukların ateşlenmesi çok fazla olumsuz bir durum değildir. Ateş çocukta zarardan çok fayda sağlamaktadır. Çocuklarda ateş, vücudun mikroplara karşı savaştığının göstergesidir.

İnsanların vücut ısı derecesi 36’dır. Vücut ısısının 37,5 ile 38 derece olması orta dereceli ateş ve 39,5 derecenin üzerinde ise şiddetli ve yüksek ateş anlamına gelmektedir.

Çocuklarda Ateşlenme Nedenleri

Uzmanların açıklamalarına göre: Vücuda giren mikroplar, bakteriler ve virüslere karşı savaşan akyuvarlar interlökün adı verilen hormon salgılarlar. Salgılanan bu hormon beyne giderek vücut ısısını ayarlamasını söyler ve böylece vücudun ısısı yükselince akyuvar hücreleri istilacılara karşı daha iyi savaşırlar. Yüksek ısıda, hastalık yapan organizmalar savunmasız kalır. Bazen de vücut ısısını çok fazla düşürerek mikropların mineral ihtiyacını karşılamasını önleyerek onları ölüme terk eder. Vücuda bir virüs saldırdığında vücuttaki ateş sayesine vücuttaki interferonun ve anti virüs maddelerinin üretimini hızlandırır.

Doktorlar 6 aydan büyük olan bebeklerde ateş 39 derece ‘yi geçmeden düşürmeyi önermiyorlar. Fakat çok ağrısı sızısı olursa ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardan az miktarda verilebiliyorlar.

Çocukta ateşlenme nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavide gerekebilmektedir. Bu esnada kullanılan antibiyotikler hastalıkla mücadele ettiği için ateş de düşecektir.

Sıcak çarpması veya kan zehirlenmesi gibi farklı bir nedenden dolayı ateş yükselirse, yüksek ateşin hemen düşürülmesi gerekir. 6 aydan küçük bebeklerin ateşinin yüksek olması tehlikeli olabilir.

Ateş vücudun enfekiyonlara cevabı olduğu zaman nadiren 41 dereceyi geçebilir fakat asla 42 dereceyi geçmez. Sıcak çarpması gibi durumlarda ateş 45,5 dereceye kadar yükselebilir. Acil müdahale edilmelidir.

Çocuklarda Ateş Düşürücü Bitkisel Tedavi

Ateşi olan çocuk üşür ve titrer. Hangi mevsimde olunursa olunun üşüdüğü için kesinlikle kalın giydirilmemeli ve üstü örtülmemelidir.

Ateşi düşürmek için gelenekselleşmiş yöntemlerden birincisi ılık su ile duş aldırmak ve çok kalın giydirmemektir. Sirkeli soğuk su hazırlanarak alnına, bileklerine, ayaklarına ve kasıklarına bez ya da pamuk ıslatılarak konulur.

Ahmet Maranki’nin ateşi düşürmek için önerisi ise;

Kuru söğüt kabuğundan 2 çay kaşığı alarak 250 ml su içerisine koyun. 20 dakika dinlenmesi için bekleyin. Tadı hoş gelmez ise içerisine zencefil ya da tarçın konulabilir.

Bayer adlı ilaç firması 1830’da söğüdü ayrıştırarak aspirin üretmiştir. Söğüt vücudun ateşini düşürmekle beraber aynı zamanda ağrıyı da alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.