Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

  • 28 Haziran 2015
  • 162 kez görüntülendi.
Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?: Ramazanda oruç tutarken daha az acıkmak için sahurda yenmesi gereken tok tutan yiyeceklerin listesine yer verdik. Ramazanda tok tutan yiyecekler, Ramazan boyunca akıllarda dolaşır. Hem sağlıklı beslenmek hem de uzun süre açlığa dayanmak için ramazanda tok tutan gıdalar hangileridir?

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazanda oruç tutarken daha az acıkmak için sahurda yenmesi gereken tok tutan yiyeceklerin listesine yer verdik. Ramazanda tok tutan yiyecekler, Ramazan boyunca akıllarda dolaşır. Hem sağlıklı beslenmek hem de uzun süre açlığa dayanmak için ramazanda tok tutan gıdalar hangileridir?

Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmek için uzmanların her sene tavsiyesi, sebze ağırlıklı beslenmektir. Sahurda az yağlı sebze yemekleri tüketilmelidir. Sahur için en ideal menü ise, kahvaltıdır. Ancak kahvaltıda yağlı, hamur işi ve şekerli yiyecekler yer almamalıdır.

Ramazanda Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

2 bardak süt: Oruçta en iyi tok tutan gıdalar arasındadır. D vitamini ve kalsiyum kaynağı olan süt, mutlaka sahur sofralarında yer almalıdır. Üstelik gece de rahat uyunmasını, sabaha dinç kalkılmasını sağlar.

Haşlanmış yumurta: Gün içinde doygunluk hissi veren yumurta, protein ihtiyacını karşılayan bir gıdadır.

Esmer buğday: Salatalara ve ekmeklere eklenen esmer buğday, ramazanda tok tutan yiyecekler arasındadır.

Kefir: Probiyotik içeriği ile sindirim sistemini destekleyen kefir, hazmı kolay ve besleyici bir içecektir.

Yeşil çay: Doktorunuz aksini söylemediği müddetçe günde 2-3 bardak yeşil çay içmek, doygunluk hissi vermesinin yanı sıra, yorgunluğu da giderir.

Çörek otu: Sahurda salatalara ve yoğurda çörek otu eklemek, tokluk hissi verir.

Badem: Sahurda yenen bir avuç badem, oruçta uzun süre tokluğa dayanmanızı sağlar.

Ceviz ve fındık: Yiyeceklerin mideden geçişini yavaşlatan ceviz ve fındık, uzun süre tokluk hissi verir.

Baklagiller: Kan şekeri düzeyini dengede tutmakla birlikte, doygunluk hissi verir.

Oruç Tutanlara Öneriler

Ramazanın yaz ayına denk gelmesinden dolayı terlemenin etkisiyle vücut aşırı su kaybı yaşar. Bu nedenle sahur ile iftar arasında bol su tüketmeye de özen gösterilmelidir. İftar sofrasında ise mutlaka çorba yer almalıdır.

Tatlı isteğini gidermek için ise, yaz meyveleri tüketilmelidir. Hafif sütlü tatlılar da tercihler arasında yer alabilir.
Sahur sonrası hemen uykuya yatılmamalıdır. En az 30 dakika beklemelidir. Aksi durumda sağlık sorunları kendini gösterebilir.

Sagliksiteniz.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ