Su Çiçeği Hastalığı ve Aşısı

  • 14 Mart 2015
  • 477 kez görüntülendi.
Su Çiçeği Hastalığı ve Aşısı

Suçiçeği Hastalığı Nedir?

Çoğunlukla çocuklarda oluşan suçiçeği, ağır belirtiler yol açmayan, çok sık görülen ve virüs kökenli bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeği hastalığını yapan virüs ise varicella zoster virüsüdür. Varicella zoster virüsü, zona ve suçiçeği hastalıklarının oluşmasına neden olur. Suçiçeği hastalığı bu virüsün birinci enfeksiyonudur ve çocukluk dönemi hastalığıdır. Zonaysa daha önce suçiçeği çıkarmış çocukların yetişkinlik ya da ihtiyarlık dönemlerinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği hastalığının belirtileri hastayla temastan 14 ile 16 gün sonra görülmeye başlar. Hastalıkta döküntüden 1 ile 2 gün öncesinde ateş, baş ağrısı, halsizlik ve karın ağrısı görülür. Hastalıkta kızarıklıklar yüz, kafa derisi ve gövdenin üst kısımlarında başlar daha sonra bacak ve kollara yayılır.

Suçiçeği Tedavisi

Bağışıklık sistemi normal olan hastalarda tedavi olarak yalnızca bakterinin ve kaşıntının önlenmesi uygulanmaktadır. Hafif olan kaşıntılar için losyon tedavisi, ağır olanlardaysa hap şeklinde tedavi edilmektedir. Bunlarla birlikte çocukların tırnakları kesilerek törpülenmelidir ve bakteri enfeksiyonu gelişmemesi içinde günlük sabunla temizlik yapılmalıdır.

Yüksek ateş olan çocuklara ateş düşürücü şurup verilebilir. Çocuklara kesinlikle aspirin verilmemelidir. Virüs enfeksiyonu geçiren çocuğa aspirin vermeniz halinde reye sendromu ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu sendrom karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen ciddi bir fonksiyon kaybıdır. Gelişen bu kayıp sonucunda bilinç değişiklikleri ile kendini gösteren komaya kadar gidebilen ölümcül durumlar ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi sağlam olmayan ve yetişkinlerde hasta olmaları halinde ise antiviral tedavi uygulanır.

Korunma Yolları

Suçiçeği hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır. Her şeyden önce suçiçeği geçiren hastalardan yakın temasta bulunulmaması gerekmektedir.

Suçiçeğinden korunmanın en etkili yolu aşılanmadır. 1 yaşından itibaren her çocuğun 1 doz suçiçeği aşısı olması gerekmektedir. Hastalığı daha önce geçirmemiş, aşı olmamış büyük çocuklar ya da yetişkinler de aşılanması gerek grup içerinde yer almaktadır.

Suçiçeği Geçirilirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Suçiçeği geçiren hastaların kesinlikle Aspirin kullanmaması gerekmektedir. Döküntülerin içerisinde mikrop bulunduğu için kabarcıkların patlatılması halinde etrafa yayılabileceğinden, hastaya krem gibi ilaçların sürülmesi doğru değildir. Kaşıntı sonucu açılan kabarcıklara başka mikroplar girebileceğinden ve sonucunda ciddi hastalıklar ortaya çıkabileceği için kaşınmayı azaltan ilaçlar kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ