Başarısız Tüp Bebekte Era Testi

  • 10 Ekim 2014
  • 721 kez görüntülendi.
Başarısız Tüp Bebekte Era Testi

Tüp bebek tedavisi sırasında tekrarlayan implantasyon başarısızlığının sebepleri hakkında kesin bir bilgi elde edilememiştir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı çiftlerin 3 tüp bebek denemesinde en az 4 tane kaliteli embriyo transferine rağmen gebe kalamamasıdır. Embriyoların düşük kaliteli olması halinde rahme tutunmama sebebi bu olacaktır. Çiftlerde kaliteli embriyo gelişmesine rağmen rahme tutunmama sorunu oluyorsa, bunun rahim ve embriyo açısından incelenmesi gerekir. Rahimden kaynaklanan sorunların çözümünde ilk seçenek HSK yani histereskopiyle rahim iç tabakasının görüntülenmesi, embriyonun rahme tutunmasını ve sonrasında gebeliğin devam etmesini sağlamak amaçlanır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde de tanısal amaçlı histeroskopi yapılmaktadır. Histeroskopi tedavi ve tanısal amaçlı yapılabilir. Rahimden kaynaklanan sorunlardan biri de embriyonun rahme transfer edilmesinde rahmin embriyoyu kabul edecek uygun zamanda olmamasından kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalar kadınlarda % 25 oranında bu sorunun olduğunu tespit etmiştir.

ERA testi nedir?

ERA (endometrium receptivity assay) adlı test rahmin embriyoyu kabul edebilecek en uygun zamanı belirleyecek, çok ileri düzey moleküler biyoloji tabanlı bir testtir. Yapılan testle rahimdeki yaklaşık 238 ayrı gen analiz edilerek, rahmin embriyo transferi için uygun olup olmadığı çok yakın bir tespitle belirlenebilmektedir.

ERA testi kimlere uygulanır?

Bu test başından tekrarlayan implantasyon başarısızlığı geçen yani 3 tüp bebek denemesinde en az 4 tane kaliteli embriyo transfer edilmesine rağmen, gebe kalamamış olan kadınlara uygulanabilir. Hastaların rahim kalınlığı en az 6 mm olmalı ve rahimde embriyonun tutunmasını etkileyebilecek polip, miyom, atrofik endometrium, hidrosalpinks, sub mukozal miyom gibi sorunlar olmamalıdır. Ayrıca hastaların over rezervi normal seviyede olmalıdır. ERA testi yapılmadan önce çiftlerin karyotiplemesi yapılmalı, embriyonun rahime tutunmasını engelleyebilecek homosistein, faktör V leiden mutasyonu, protein C mutasyonu gibi diğer testlerin yapılması gerekir.

ERA testi nasıl yapılır?

ERA testi yapılacak çiftlerin tüp bebek uygulamasıyla elde edilen 3 veya 5 gün blastosist dönemi embriyoları rahme transfer edilmeden vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur. Tedavi bittikten sonra, yaklaşık 2 ay içinde rahmin kalınlaştırılmasının amaçlandığı doğal siklus luteinizasyon hormonunun yükselmesinden 7 gün sonra ya da hormonla uyarılmış siklus döneminde progesteron verilmesiyle başlanan 5 gün sonra rahmin fundus bölümünden özel bir aletle doku biyopsisi yapılmaktadır. Bu dokular özel bir tüpte genetik merkezine gönderilir. Rahmin doğal siklus döneminde ya da hormonla uyarılmış siklus döneminde embriyonun rahme tutunmasına uygun olup olmadığı yaklaşık olarak 20 gün içinde belirlenir.

Rahmin belirlenen günde embriyo nakline uygun olursa, bir sonraki mens döneminde embriyo çözme nakil tedavisi planlanır. Sonuçların negatif çıkması halinde yani embriyonun belirlenen günlerde rahme tutunması uygun değilse, rahimden yapılan biyopsi işlemi farklı günlerde tekrarlanarak en uygun olan gün belirlenir. Alınan sonucun duyarlılık öncesi ve duyarlılık sonrası olarak yorumlanması durumunda, biyopsi yapılmadan belirlenmiş günlerden 1-2 gün önce ya da sonra embriyo nakli gerçekleştirilebilir. Bu yapılan testle birlikte, sorunun yaşandığı kadınlarda tekrarlayan tutunma başarısızlıklarının % 40 oranında çözümlendiği ve gebelik elde edildiği belirlenmiştir.

Tüp bebek tedavisinde gebelik oluşturulmasında en önemli faktör nedir?

Tüp bebek tedavisinde gebelik sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanarak oluşturulmaktadır. Gebeliğin oluşturulması için kaliteli bir embriyo elde edilmesi ve bu kaliteli embriyonun rahme transfer edilmesi gebelik sağlanması için yeterli gelmektedir. Bu gebeliğin oluşturulması için ilk aşamadır. Embriyonun rahim içine tutunması ve rahimde gelişimine devam etmesi doğumun gerçekleşmesi için en büyük etkendir. Gebeliğin oluşturulabilmesi için en önemli etkenler embriyo ve rahim içi yapısıdır. Gelişen teknoloji tedavi öncesinde embriyo ve rahim içi yapısının kontrol edilmesini sağlamış, en kaliteli embriyoların seçilmesini ve rahmin içi yapısında olan sorunların belirlenerek embriyonun tutunmasını sağlamıştır. Bu etkenler tüp bebek tedavisinde gebeliğin oluşturulabilmesi için en önemli etkenlerdir. Bunların çeşitli testlerle belirlenmesi çiftlere bebek sahibi olmanın yolunu açmıştır. Uygulanan ERA testi sayesinde yıllarca sadece embriyonun kalitesine bağlanan başarısızlık açıklığa kavuşturulmuştur.

ERA testi ile gebelik oluşturmak nasıl bir avantaj sağlar?

Yapılan ERA testiyle embriyoların rahme transfer edilmeden önce rahmin embriyoyu kabul edip etmeyeceği, Rahim ya da embriyonun nakle uygun olmaması halinde bunun ne zaman uygun olacağı belirlenebilmektedir. ERA testinin yapılmasıyla gebelik oluşumunda % 80 oranında başarı sağlanabilmektedir. Uygulanan ERA testi sonrasında elde edilen bulgulara göre hastalara yapılacak embriyo transferinin gün ve tedavi sürecinde değişiklikler yapılmaktadır. Elde edilen veriler sayesinde daha önce yaşanmış olan tüp bebek başarısızlıklarının sebepleri bile ortaya çıkarılabilmektedir. Kadınlara yapılan ERA testi sonrasında hastaların % 5-10 oranında rahim içi yapılarının gebelik için uygun olmadığı sonucuna varılmaktadır. Bu tür hastalara başarısızlık sebebi olarak yapılan testlerle kalitesiz embriyo tanısı koyulmasına rağmen, ERA testi sonucunda gerçek neden olarak rahim içi yapısı olduğu belirlenmiştir.

ERA testi tüp bebek tedavisinde nasıl bir fayda sağlar?

ERA testinin tüp bebek tedavisinde faydalı olabilmesi için, öncelikle hastalara doğru tanı koyulması gerekir. ERA testinden önce tüp bebek başarısızlıklarının sorumlusu olarak kalitesiz embriyo görülürdü. Yapılan araştırmalar tüp bebek başarısızlığının nedenlerinden biri rahim içi yapısı olarak tespit edilmiştir. Bunun gebeliğin oluşmasında çok büyük etken olduğu belirlenmiştir. Bunu belirleyebilecek unsur ise, ERA testi uygulanmasıdır.

K : serkanoral

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ