37 Ekran Boyu Türlü Türlü Huyuyla Müşteriyi Hipnotize Eden Bakkal Televizyonu

Her şey dükkanın kapısından girmemizle başlar. İçeriye attığımız ilk adımda bizi etkisi altına alan bir huzur hatta hipnoz ortamıyla karşılaşırız.

Dükkandaki bu pozitif enerjinin kaynağını bulmamız zor olmaz. Kafayı kaldırınca görülen, tavanın dibinde, kasanın hemen çaprazında duvar aparatıyla montelenmiş küçük bir televizyon.

Kahramanımızın markası ya da modeli değişebilir, tüplü ya da yeni nesil olabilir ama 37 ekran olan büyüklüğü baki kalır.

Yeni nesillerden ise görüntü nispeten iyidir ama tüplüyse renkleri hafiften birbirine girmiştir ve görüntü berbattır.

Fark etmez… Görüntü ne kadar kötü olursa olsun evimizdeki en iyi televizyondan daha zevklidir bakkal televizyonunu izlemek. İsterse evimizde sinema sistemi olsun.

İzlenen de çok matah bir şey değildir ama evde yüzüne bakmayacağımız programlar, diziler, filmler bakkalda deli gibi ilgimizi çeker.

O küçük ekrandaki evlendirme programları, 50. kez tekrarı yayınlanan diziler, altyazılı ekonomi kanalları, haberler, maç özetleri dünya ile olan bütün ilişkimizi koparmamıza neden olur.

Seçim sonuçları, dünya kupası gibi büyük organizasyonlarda ise keyif ikiye katlanır.

Haberler bambaşkadır… Çikolatalar, bisküviler, cipsler, kolalar arasında bakkal amcayla yorum yapa yapa izlenen haberlerle oluşan ortam, ortam gibi ortamdır.

Biten haberin ardından dünyanın çivisi çıktı, millet çıldırdı, şaşırmış bunlar benzeri yorumlar havada uçuşur ve bir anda kendimizi bakkal amcayla sosyolojik tespitler yaparken buluruz.

s259.photobucket.com

Saatlerdir o ekranın karşınında çoktan etki altında olan bakkala dakikalar içinde biz de katılınca zor iletişim kurar ve bir dakikalık alışverişimiz 3-5 dakikaya çıkar.

Para üstünü alırken de eli işte gözü oynaşta misali ekrana bakmaktan eller havada kalır ve bir türlü buluşamaz.

Kapıdan çıkarken “Ne güzel hem televizyon izliyor hem çalışıp para kazanıyor.” diye geçiririz aklımızdan.

Ama bakkal amcalarımızın tavandaki televizyonu izlemekten fıtık olmuş boyunları hiç düşünmeyiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın Diğer Yazıları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.