PISA ‘Öğrenci Refahı’ Raporu: 72 Ülke Arasında Mutsuzlukta İlk Sıradayız

  • 21 Nisan 2017
  • 55 kez görüntülendi.
PISA ‘Öğrenci Refahı’ Raporu: 72 Ülke Arasında Mutsuzlukta İlk Sıradayız

OECD, PISA 2015 kapsamında üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı’nı yayınladı. 15 yaş düzeyindeki öğrencilere yapılan yaşam memnuniyeti anketine göre Türkiye’deki yaklaşık her üç öğrenciden biri hayatından hiç memnun değil. Türkiye bu verilerle OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı…

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre, OECD, 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı’nda 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin refah durumlarını inceledi.

Türkiye son, Meksika ilk sırada yer aldı

Öğrencilerle yapılan anket çalışmasıyla elde edilen sonuçlara göre Türkiye, 28 OECD ülkesi içinde ‘yaşam memnuniyeti’ sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer aldı. En mutlu öğrencilere sahip ülke 8.27 puanla Meksika oldu.

PISA 2015 Sonuçları Açıklandı: Eğitimde 2003’ün Bile Gerisindeyiz! – onedio.com

Her üç öğrenciden biri hayatından hiç memnun değil

Bu rapora göre, Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin 28.6’sı hayatından hiç memnun olmadığını belirtti. Türkiye bu oranla OECD’nin yüzde 11.8’lik ortalamasını neredeyse üçe katladı. Hayatından çok memnun olduğunu söyleyen öğrenci oranıysa OECD’nin yüzde 34.1’lik ortalamasının gerisinde kalarak, yüzde 26.3 oldu.

Rapordan bazı dikkat çekici sonuçlar çıktı. Yaşam memnuniyeti sıralamasında PISA 2015’te çok iyi performans göstermesine rağmen Japonya 6.80 puanla sondan üçüncü ve Güney Kore 6.36 puanla sondan ikinci oldu.

Ancak PISA 2015’te OECD ülkeleri arasında Türkiye ile birlikte oldukça düşük bir performans gösteren Meksika ‘Refah Raporu’nda ilk sırada yer aldı.

PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? – onedio.com

Kaygı düzeyi yüksek

Raporda ele alınan başlıklar arasında sınav kaygısı da bulunuyor. Türkiye’de ‘sınava iyi hazırlanmasına rağmen çok kaygı duyduğunu’ söyleyen öğrenci oranı 58.8 olurken, yüzde 56 ise ‘ders çalışırken stres yaşadığını’ belirtti. Türkiye, İtalya’nın ardından OECD ülkeleri arasında öğrencilerin ders çalışırken en fazla kaygı duyduğu ikinci ülke oldu.

Okul aidiyeti de OECD ortalamasının gerisinde

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da Türkiye’de kendini okula ait hisseden öğrencilerin ortalamasının OECD ülkelerinin gerisinde kalması oldu. OECD ortalaması yüzde 73 iken Türkiye’de kendini okula ait hisseden öğrencilerin ortalaması yüzde 61’de kaldı.

Fransa yüzde 41 ile öğrencilerin kendini okula en az ait hissettiği ülke olurken, İspanya yüzde 87.2 ile ilk sırada yer aldı.

PİSA’nın çarpıcı raporu sosyal medya kullanıcılarının da gündeminde…

#mutluolmakiçin Pisa ya bravo aynen hiç bir öğrencimutlu değil sadece okuyanlar değil mezun olanlarda atanamiyor psikoloji sıfırin altında

— Güneş Dağ (@GneDa12) 20 Nisan 2017

PISA 2015 raporuna göre OECD’ nin en mutsuz öğrencileri bizde.
Mutsuz gençlik, bir milli güvenlik sorunudur.

— Recep Şükrü Apuhan (@rsapuhan) 20 Nisan 2017

Araştırmalara göre yetmiş iki ülke arasında öğrencileri en mutsuz ülke çıkmışız. Dış güçler mi? Gençler aslında mutlu da rapor mu çakma?

— Cem Davran (@cdavran) 20 Nisan 2017

OECD kapsami öğrenci refahı raporunda mutsuzlukta ilk sıra olmuşuz. Zirveyi kaptıracak halimiz yok ya. Dimi ama.

— Tuğba Ünlü (@tugbaunlu_) 20 Nisan 2017

OECD Öğrenci Refahı Raporuna göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye’de! Her kademede öğrenci yarış atı gibi görünüyor, en büyük mutsuzluk budur!

— Savash Porgham (@SavashPorgham) 20 Nisan 2017

Türkiye PİSA yaşam memnuniyeti anketinde OECD ülkeleri içinde son sırada.
Eğitimde çığır açtık diyenler nerde?
Üzücü bir tablo…

— Erkan AYDIN (@erkanecz) 20 Nisan 2017

OECD’nin yeni raporu zaten bildiğimiz gerçeği bir kez daha söylemiş

Hayatından en az mutlu öğrenciler Türkiye’de:pic.twitter.com/v6D7E0258B

— can gurses (@canitti) 19 Nisan 2017

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ