Pratik bir şekilde salata yapmanın püf noktaları

  • 10 Kasım 2016
  • 44 kez görüntülendi.
Pratik bir şekilde salata yapmanın püf noktaları

Salata bütün yemeklere eşlik eden mükemmel bir tamamlayıcı yemektir. Sıcak ve soğuk olarak çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Yeşilliklerden oluşan içinizi açacak bir salata, yemeğinizin lezzetini daha da artıracaktır. Salata bir yemeği lezzet zirvelerine çıkarabileceği gibi iyi yapılmamış salata da mükemmel bir yemeği lezzet bakımından daha aşağılara çekebilir.

Peki iyi bir salata yapmak için nelere dikkat edilmeli?

İşte hem işlerinizi kolaylaştıracak hem de salatanızın lezzetine lezzet katacak birkaç püf noktası…

Malzemelerinizin taze olmasına dikkat edin

Yeşilliklerden oluşan bir salata yapmak istiyorsanız yeşil sebzelerinizin taze olmasına dikkat edin. Yeşil sebzelerin çok iyi yıkanmış olması da oldukça önemlidir. Hazır yıkanmış ve paketlenmiş ürünleri tercih etmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Hazır yıkanmış ürünleri tercih etmeyecekseniz sebzeleri aldığınız zaman yıkayıp ağzı kapalı kaplarda buzdolabında muhafaza etmeniz de salata yapacağınız zaman size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Sıcak malzemeleri önceden hazırlayın

Salata sadece yeşilliklerden ya da soğuk olarak hazırlanmaz. Kuru bakliyatlar ile de sıcak salatalar hazırlayabilirsiniz. Bulgur, buğday ya da mercimeklerle hazırlayabileceğiniz hem sıcak hem de doyurucu salatalar ile de yemeklerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu bakliyatları önceden haşlayarak daha önceden hazırlayabilir, salata yapacağınız zaman sıcak suyla tekrar yıkayarak sıcak olarak salatalarınızı servis edebilirsiniz.

Salata soslarınızı haftalık olarak hazırlayabilirsiniz

Salatanın en önemli parçası olan salata sosları salatanızın lezzetine lezzet katarken yanlış sos uygulamaları salatadan alacağınız bütün lezzeti ortadan kaldırabilir. Salatanızı hazırladıktan sonra sosu yanlış zamanda koyarsanız verdiğiniz emekler boşa gidebilir. Erken koyacağınız salata sosu sebzelerinizin pörsümesine neden olurken geç koyduğunuzda da iyi bir bütünleşme sağlanamadığı için lezzette sorun olabilir. Bu sorunu kolayca çözmek için salata soslarınızı haftalık olarak hazırlayıp kapalı kavanozlarda buzdolabında bekleterek salata yaparken kolaylık sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı, limon, tuz ve istediğiniz özel sosları bir kavanoza koyup çalkalayarak hızlı bir şekilde salata sorunuzu hazırlayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kolayca kullanabilirsiniz.

Yeşillikleri elinizle parçalayın

Salata yaparken kullanacağınız yeşillikleri bıçakla ince ince doğramak size vakit kaybettirirken yeşilliklerinizin de vitamin değerlerini kaybetmesine neden olmaktadır. Ayrıca hassas bir yapısı olan yeşillikler bıçakla doğranırken yıpranır ve kötü bir görüntüye de neden olur. Yeşillikleri ellerinizle fazla hırpalanmadan küçük parçalara ayırmanız hem hızlı hem de kolay bir salata için küçük bir püf noktasıdır. Ayrıca bıçak kullanmadığınız için de yeşilliklerinizin vitamin değerlerini de korumuş olursunuz.

Salata malzemelerinizi önceden kurutun

Salata yapmadan önce iyice yıkadığınız yeşillikleri doğramadan önce kurulamak en önemli ayrıntıdır. Kurulamak uzun ve zahmetli bir iş olduğu için bu iş için özel olarak geliştirilmiş yardımcı aparatları kullanmanız işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yeşillikleriniz zedelemeden sularından arındırarak salata sosunuz için hazır hale getirmek bu aparatlar ile oldukça kolay bir hale gelmektedir. İyi kurulanmamış sebzeler üzerlerinde su ile sosu sulandırarak lezzetin tam olarak anlaşılmasını engellerken doğrama esnasında da sebzelerin elinizden kaymasına ve doğrama işleminin güçleşmesine neden olacaktır.

Yeşillikleri yerken karıştırın

Önemli misafirleriniz için hazırladığınız zor ve uğraştırıcı bir menünüz olabilir ya da çalışmaktan salata yapmaya fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Bunun için önceden küçük parçalar halinde doğradığınız yeşillikleri ağzı kapalı bir kapta buzdolabında bir hafta kadar aynı tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz. Salata yaparken içine sadece soğan doğrayarak pratik bir şekilde salata hazırlayabilir ve kısa sürede harika bir salataya sahip olabilirsiniz. Böylece önceden yapacağınız küçük hazırlıklarla kısa sürede kolayca salata hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ