Çocuğunuzun Utangaçlığını Yenmesini Sağlamanın 9 Yolu

  • 05 Aralık 2014
  • 1.135 kez görüntülendi.
Çocuğunuzun Utangaçlığını Yenmesini Sağlamanın 9 Yolu

Çocuğunuzun utangaçlığının üstesinden gelmek için bazı yollar mı arıyorsunuz? Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun utangaçlığının onu endişeli ve bastırılmış hale getirdiğini gözlemlemek zor olabilir. Utangaçlığın üstesinden gelmek zordur ve pek çok çocuk utangaç yetişkinler olarak büyür. Çocuğunuzun utangaçlığı aşabilmesi için yapabileceklerinize bir göz atın.

Onları dinleyin

Çocukların görüşlerini dile getirme hakkı olduğundan, onları dinlememiz gerekir. Onlara birşeylere üzgün olup olmadıklarını; eğlenceli bazı aktivitelerin (sınıf aktiviteleri ya da başkalarıyla iletişim gibi) onlar için zor olup olmadığını sorun. Neler yapmaktan hoşlandıklarını ve onların hayatını nelerin kolaylaştıracağını bulun.

Tiyatro

Bu biraz garip görünebilir ama utangaç çocuğunuzu bir drama grubuna kaydettirmek ona yardımcı olmanız için en iyi yollardan biridir. Bunun utangaç çocuklar için garip bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz, ama kendilerini dışında başkasını oynamak bazıları için daha kolay olabilir. Bu herkese yardımcı olamaz, ama eğer denemek isteyip istemediğini çocuğunuza sorabilirsiniz – eğer sahnede olmayı seviyorlarsa utangaçlıklarını da yenebilirler.

Eleştirel olmayın

Bazen ebeveynler çocuklarının utangaçlığından ötürü tedirgin olabilir, özellikle de eğer kendileri de çocukken çekingenlikten sıkıntı duyduysa. Çocuğunuza karşı eleştirel olmayın ve bu utangaçlıklarından dolayı hayal kırıklığına uğramayın. Bu onlara, kendilerinin sizin için bir hayal kırıklığı olduğunu düşünmelerine neden olur ve eleştirilmiş hissederler. Bu sadece onları olduklarından daha az mutlu hale getirir.

Onları değiştirmeye uğraşmayın

Bütün çocuklar benzersizdir, bu yüzden onları değiştirmeye çalışmayın. Muhtemelen utangaç olmanın onları sınırladığını ve içlerindeki potansiyellerini olarak tam gösteremediklerini biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, eğer çocuğunuzu daha sosyal hale getirmek için çabalarsanız bu yardımcı olmayacaktır. Aksine, utangaçlıklarının üstesinden gelmeleri için onlara adım adım yardım edin.

Teşvik edin

Bazen çocuklar iki kere düşünmeden her şeye atılırlar. Ama utangaç çocuklar yeni aktiviteleri deneyimlemeyi çok zor bulurlar. Çocuğunuza verebildiğiniz kadar cesaret vermeye çalışın ve onları utandırıcı duruma düşürmekten sakının.

Sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olun

Öz güvenini geliştirmeye yönelik pekiştirici davranışlarınızı öne çıkarın. Utangaç çocuklar kendileriyle ilgili olumsuz yargılara sahiptir. Bunu yenmenin yolu sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak bu yolla öz güvenini sağlamlaştırmaktır.

Zorlamayın

Utangaç bir çocuğa onu huzursuz hale getirecek şeylere zorlamaktan kaçının. Benim gözümü korkutan bir öğretmenle yüzme derslerine gitmeye zorlanışım hala aklımda. İtiraf etmeliyim ki ben bugün bile yüzmeyi sevmiyorum. Çocuğunuzu zorlamak değil, teşvik etmek daha iyidir.

Prova yapın

Drama mevzuna geri geliyoruz… Çocuğunuz yeni bir okula başlamak gibi bir olaya/etkinliğe gitmekte endişeliyse öncesinden yapacağınız bir prova ile onlara yardımcı olabilirsiniz. Hepimiz bir arkadaşımızla iş görüşmesine gitmeden önce prova yapmışızdır, bu nedenle aynı şeyi yapın ve çocuğunuzun o arkadaşı siz olun. Pratik yaptıklarında korkularının daha azaldığının farkına varacak ve duruma daha ‘alışmış’ hale geleceklerdir.

Fazla üstüne düşmeyin

Anne-baba olarak çok üstüne düşmeyin ve olabildiğince rahat davranmaya çalışın. Durumu çok fazla önemsediğinizde çocuğunuz da kendisinde ciddi bir sorun olduğunu düşünecek ve utangaçlığı daha da pekişecektir.

Tüm anne-babalar utangaç çocukları hakkında endişelidir, ama onların kendilerini iyi hissettikleri zaman üstesinden gelmesine izin verin. Hassas teşvikler onları dibe yönlendirmekten çok daha iyidir. Utangaç çocukların yeni durumlar ve diğer insanlarla karşı karşıya geldiklerinde güven duyması gerekir. Hepimizin yeni bir şeye başlarken nasıl kaygılandığımızı düşünün – çocuklar da tıpkı aynısını yaşayabilirler. Sorunun aşılmasında iyi bir uzmandan veya bir çocuk psikoloğundan destek almak işleri daha bir kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ